Bayern Munichu është shpallur edhe matematikisht kampion i Gjermanisë për sezonin 2012/2013. Bavarezët regjistruan fitore prej 1-0 në shtëpi të Eintracht Frankfurtit dhe në këtë mënyrë siguruan pikët e mjaftueshme për ta ngritur titullin e Bundesligas që në javën e 28-të kampionale.

Gjysma e parë e takimit në Commerzbank Arena përfundoi pa gola, ndërsa për këtë ishin fajtorë vetë mysafirët, të cilët patën raste shënimi. Shansin më të mirë e pati David Alaba, i cili dështoi të shënonte nga pika e bardhë, pasi Mueller nxori një penalti.

Goli i bavarezëve erdhi në pjesën e dytë. Philipp Lahm dërgoi një pasim drejt Bastian Schweinsteiger dhe mesfushori gjerman shënoi golin e epërsisë (52’).

Shqiptari me pasaportë zvicerane, Xherdan Shaqiri, luajti nga minuta e parë në këtë ndeshje, në vend të të lënduarit Toni Kroos. Ai pati një rast të shkëlqyer në pjesën e parë, ndërsa në të dytën e futi topin në rrjet, por goli u anulua për pozitë jashtë loje.

Bayern Munichu ka 20 pikë diferencë nga përcjellësi i parë, Borussia Dortmund, kur kanë mbetur edhe gjashtë javë për t’u zhvilluar (18 pikë). Ky është titulli i 23-të i Bundesligas për kampionin e ri gjerman.

Këtë sezon bavarezët janë në rrugë të mirë për ta fituar tripletën, pasi luajnë në gjysmëfinale të DFB Pokal kundër Wolfsburgut dhe kanë dy gola epërsi ndaj Juventusit nga takimi i parë çerekfinal i Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/