LAJMI I FUNDIT:

Barbie (astronautja) niset me një fluturim me gravitet zero për të frymëzuar vajzat e reja

Barbie (astronautja) niset me një fluturim me gravitet zero për të frymëzuar vajzat e reja

Një kukull Barbie e krijuar për të ngjarë me astronauten e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, Samantha Cristoforetti, është dërguar në një fluturim me gravitet zero.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, udhëtimi, shënon fillimin e Javës Botërore të Hapësirës.

Tema e këtyre viteve është “Gratë në Hapësirë” dhe Barbie shpreson të inkurajojë vajzat të bëhen gjenerata e ardhshme e astronautëve, inxhinierëve dhe shkencëtarëve të hapësirës.

Kukulla do të bashkohet me Cristoforetti kur të udhëtojë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar në 2022, ku astronautja italiane do të bëhet “komandantja” e saj e parë femër evropiane.

Ky marifet vjen pasi studimet e fundit kanë treguar se gratë janë ende të nënpërfaqësuara në karrierën STEM, pavarësisht lëvizjeve të rëndësishme për të inkurajuar marrjen me këtë punë.

Kur Mattel prodhoi për herë të parë kukullën Cristoforetti Barbie, ajo ishte një e vetme, por falë kërkesës, tani është në dispozicion në të gjithë Evropën.

Për të festuar këtë javë botërore të hapësirës, kukulla e ngjashme u nis nga baza e ESA -s në Gjermani.

Ajo udhëtoi në një fluturim zero-gravitet, duke modeluar përgatitjen dhe përvojën e një astronauti të vërtetë.

Cristoforetti, (44) nga Italia, është një aviatore, inxhiniere, astronaute dhe aktualisht është në stërvitje përpara misionit të saj të ardhshëm në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar në prill të vitit 2022. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Askush nuk e pret posterin si ky qen

Askush nuk e pret posterin si ky qen

Fun
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

Fun
Kalo në kategori