Ish-presidenti Obama po vazhdon traditën që nisi që nga koha kur ishte kreu i Shtëpisë së Bardhë, duke publikuar një listë vjetore të librave që duhen lexuar gjatë verës 

Listat e publikuara të cilat do ta bëjnë verën më të bukur dhe pushimet argëtuese, janë mirëpritur nga ndjekësit e tij, shumë prej të cilëve ndanin të njëjtën shije, qoftë në muzikë e po ashtu edhe në lexim.

“Pavarësisht nëse keni shkuar në plazh ose jeni rrotulluar në divan në një ditë me shi, nuk ka asgjë si të ulesh me një libër të mirë gjatë verës,” shkroi Obama në një postim në Instagram, duke shtuar: “Ndërsa ishim akoma në Shtëpinë e Bardhë, fillova të ndaj të preferuarat e mia të verës – dhe me kalimin e viteve, është bërë një traditë e vogël që pres ta ndaj me të gjithë ju. Kështu që pa shumë fjalë, këtu janë disa libra që unë kam lexuar së fundmi. Shpresoj se do t’i shijoni ato aq shumë sa unë.”

Midis librave të zgjedhur nga Obama janë “To Klara and the Sun”, romani i tetë nga fituesi i çmimit Nobel, Kazuo Ishiguro dhe libri i Patrick Radden Keefe, “Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty”, një ekzaminim i familjes Sackler dhe rolit të saj në epideminë e opioidit.

View this post on Instagram

A post shared by Barack Obama (@barackobama)

Komentuesit në postimin në Instagram gjithashtu kërkuan që Obama të publikojë listën e këngëve të tij të preferura gjatë verës, dhe ai ashtu bëri.

“Këtu është një listë dëgjimi me këngë që kam dëgjuar kohët e fundit dhe është një përzierje e emrave të vjetër dhe të rinj, të arritur dhe atyre të cilat janë në zhvillim”, ka shkruar Obama.

View this post on Instagram

A post shared by Barack Obama (@barackobama)