LAJMI I FUNDIT:

Bajqinovci flet për abstenimin e Konjufcës në lidhje me Byronë për Konfiskimin e Pasurisë

Bajqinovci flet për abstenimin e Konjufcës në lidhje me Byronë për Konfiskimin e Pasurisë

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka deklaruar se të gjitha rekomandimet e Komisionit të Venecias do të inkorporohen në leximin e dytë të Byrosë së konfiskimit të pasurisë së pajustifikueshme.

Deputeti i LVV-së, ka theksuar se po ashtu edhe vërejtjet e opozitës do të adresohen. Sipas tij, kjo byro është një nga premtimet e partisë së tij sa ishte në opozitë apo në fushata zgjedhore.

Tutje Bajqinovci foli edhe për abstenimin e kryeparlamentarit Glauk Konjufca. Ai tha se ky veprim i Konjufcës ka ardhur për shkak se ai ishte garantues i inkorporimit të vërejtjeve apo rekomandimeve të Komisionit të Venecias në Byronë për konfiskimit të pasurisë së pajustifikueshme.

Sipas Bajqinovcit, kryeparlamentari Konjufca, do të votoj pro kësaj nisme në lexim të dytë.

“Konjufca ka kërkuar që në komisionin e Venecias të dërgohet byroja e konfiskimit, në mënyrë që opozita të mos e ketë asnjë arsye që ta mos votojnë. Ai ka thënë se do ta votojë në leximin e dytë derisa të hyjnë të gjitha rekomandimet e komisionit të Venecias”, ka deklaruar ai.

Deputeti i LVV-së, Mefil Bajqinovci, foli edhe për abstenimin e deputetes Doarsa Kica Xhelili, e cila është pjesë e grupit parlamentar të LVV-së. Sipas Bajqinovcit edhe kjo deputete do ta ndërrojë mendimin në leximin e dytë kur pritet të votohet Byroja.

Ndërkaq, analisti Selim Selimi iu kundërpërgjigj atij me ironi duke thënë se “ajo e voton sepse LVV-ja, nuk e merr më në listë për deputete”.

Në fund Bajqinovci, u shpreh se kjo byro për konfiskimin e pasurisë së paligjshme nuk do të përdoret politikisht./RTV Dukagjini/


Në trend Lajme

Më shumë
Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Lajme
Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Siguri
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Lajme
Kalo në kategori