Importet e Bahreinit nga Izraeli nuk do t’i nënshtrohen dallimeve midis produkteve të bëra brenda Izraelit dhe atyre nga vendbanimet në territorin e okupuar, tha të enjten ministri i tregtisë i Bahreinit, duke tërhequr një qortim nga palestinezët.

Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë relaksuar marrëdhëniet me Izraelin më 15 shtator, në një marrëveshje të sponsorizuar nga SHBA-të, raporton reuters.

Por, Ministri i Industrisë, Tregtisë dhe Turizmit të Bahreinit, Zayed bin Rashid al-Zayani foli rreth marrëveshjeve, transmeton Telegrafi.

“Ne do t’i trajtojmë produktet izraelite si produkte e Izraelit. Kështu që ne nuk kemi asnjë problem me etiketimin ose origjinën”, tha ai.

Reklama

Sipas udhëzimeve të Bashkimit Evropian, produktet e zgjidhjeve duhet të etiketohen qartë si, të tilla, kur eksportohen në vendet anëtare të BE-së.

Reklama

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump muajin e kaluar hoqi dallimet doganore të SHBA-së midis mallrave të bëra brenda Izraelit. /Telegrafi/
.