E ardhmja është elektrike: Audi e-tron Sportback i ri ka mbërritur në sallonin e Audi në Shkup. Ky SUV dinamik ofron fuqi deri në 300 kW dhe distancë që në varësi të konfigurimit mund të arrijë 446 km (WLTP) me një karikim të vetëm të baterisë 1.

Dritat e saj dixhitale LED Matrix janë një veçori e re që tani disponohet në e-tron. Drita e tyre ndahet në pikselë të vegjël dhe mund të kontrollohet me saktësi të jashtëzakonshme. Kjo e bën të lehtë përqendrimin e dritës përpara shoferit, pa ndërhyrë fare me automjetet që vijnë nga korsia e kundërt.

Elegant, efikas, i njohur: dizajn i jashtëm

Audi e-tron Sportback kombinon fuqinë e një SUV të gjerë me elegancën e një coupe me katër dyer dhe karakterin progresiv të një makine elektrike. Me gjatësi 4,901 milimetra, gjerësi 1,935 milimetra dhe lartësi 1,616 milimetra, çatia e saj shtrihet mbi trupin muskulor, duke u pjerrtëzuar poshtë – në hyrje tipike të stilit coupe vazhdohet në shtyllat D.

Paketa e pajisjeve S-line vendos theks të veçantë në ADN-në sportive të Audi e-tron Sportback. Ky Audi vjen standard me rrota 20 inç dhe pezullim ajror sportiv. Mbrojtësi i përparmë është i rrethuar nga perde ajri më të theksuara, të cilat përmirësojnë rrjedhën e ajrit. Ato shtrihen nën fenerët, duke krijuar kështu një pamje dinamike edhe nga larg. Emblema S-Line zbukuron grilën, ndërsa dyert e ndriçuara prej alumini kanë një logo “S”. Në pjesën e pasme, spoileri i integruar është standard, si dhe difuzori i mrekullueshëm që shtrin të gjithë gjerësinë e automjetit dhe kontribuon në aerodinamikën e jashtëzakonshme.

Efikasiteti sportiv: Motorë elektrikë me quattro elektrike me të gjitha rrotat

Audi e-tron Sportback 55 quattro i mundëson shoferit të shijojë ndërveprimin e efikasitetit, performancës dhe komoditetit përfundimtar. Çdo aks është i pajisur me një motor elektrik asinkron që mundësohet nga energjia elektrike trefazore nga sistemi i furnizimit me energji elektrike. Me 265 kW dhe 561 Nm çift rrotullues, të dy motorët elektrikë standardë kanë fuqi të madhe kur e nisin SUV-in nga vendi – pa emetim CO2 dhe në heshtje virtuale.

Audi e-tron Sportback 55 quattro merr vetëm 6.6 sekonda për të arritur 100 km/h dhe shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 200 km/h. Duke kaluar nga D në S dhe duke shtypur plotësisht pedalin e gazit, shoferi mund të aktivizojë modalitetin “Boost”. Në këtë modalitet drejtimi, makina gjeneron 300 kW fuqi dhe 664 Nm çift rrotullues në tetë sekonda. Kjo i mundëson SUV-it të përshpejtojë nga 0 në 100 km/h në vetëm 5,7 sekonda.

Njihuni nga afër me Audi e-tron Sportback të ri në sallonin e Audi në Shkup ose mësoni të gjitha informacionet në www.audi.mk.