Më 9 shkurt, Audi do të prezantojë zyrtarisht makinën e-tron GT, e cila u promovua në formën e një koncepti në 2018 në Los Angeles Motor Show.

Plani është që ky Audi të jetë një konkurrencë e drejtpërdrejtë me modelin S të Tesla, dhe kjo do të bëhet në të njëjtën fabrikë nga e cila del Audi R8, transmeton Telegrafi.

Sipas disa informacioneve, versioni bazë do të ketë vozitje ku fuqia është te rrotat e pasme, dhe ka bateri 79.2 kWh dhe do të përshkojë rreth 400 km, plani është që të jetë 496 cm i gjatë, 196 cm i gjerë, 138 cm i lartë dhe të ketë një bosht të mesëm 290 cm.

Audi gjithashtu ka konfirmuar se një variant i lartë i quajtur RS e-tron GT do të lançohet në të njëjtën kohë me versionin e rregullt, raporton Autoblog.

RS e-tron GT do të jetë makina e parë plotësisht elektrike që do të zhvillohet nga Audi Sport, duke shfaqur një paketë të trupit aero (përfshirë zgjatimet e parafangos), si dhe një çati me fibra karboni, rrota të reja (deri në 21 inç), pezullimi i rregullueshëm dhe frenat karboni-qeramike.

Audi RS e-tron GT do të ketë dy motorë elektrikë dhe bateri litium-jonike 93,4 kWh (bruto), ndërsa fuqia do të jetë 600 kuaj fuqi. Njoftohet se shpejtësinë nga 0 në 100 km / orë do ta bëjë vetëm për 2.7 sekonda, dhe se shpejtësia maksimale do të jetë e kufizuar në 250 km / orë.

Sa i përket autonomisë së kësaj makine të rëndë 2350 kg, përmendet diapazoni prej 400 km, si dhe fakti që do të duhen rreth 20 minuta për të karikuar 80% të kapacitetit të baterisë në një karikues të shpejtë.

Në fund, RS e-tron GT duhet të kushtojë rreth 138,000 euro. /Telegrafi/