LAJMI I FUNDIT:

Ata që lajnë dhëmbët në dush duhet të mendohen mirë!

Ata që lajnë dhëmbët në dush duhet të mendohen mirë!

Një stomatolog paralajmëron për pasojat

Reklama

Larja e dhëmbëve është një pjesë themelore dhe e domosdoshme e higjienës personale.

Dy herë në ditë është sasia minimale që na duhet për të larë dhëmbët dhe secili prej nesh mbase i ka metodat e veta.

Dhe ndërsa disa fillimisht lagin furçën dhe më pas fillojnë të lajnë, të tjerët i lajnë para mëngjesit, ndërsa ka të tillë që i lajnë më pas. Gjithashtu, ekziston edhe ai grup njerëzish që lajnë dhëmbët në dush. Në këtë mënyrë ju kurseni edhe kohë edhe ujë.

Mirëpo, sipas dentistit Pajal Bala nga qendra “Quest Dental”, larja e dhëmbëve kur bëni dush nuk është domosdo e keqe, por ka pasoja të caktuara, si p.sh. përhapja e baktereve, transmeton Telegrafi.

Fajtori kryesor për këtë është në fakt dushi, veçanërisht nëse e ndani me disa persona në shtëpi.

Më saktësisht, nëse dikush ka bërë dush para jush dhe dushi ka rënë në kontakt me lëkurën, ka shumë mundësi që në atë mënyrë të kontaminoheni edhe me baktere të ndryshme, mikrobe etj.

“Ndarja e të njëjtit burim uji për larjen e dhëmbëve dhe pastrimin e trupit mund të çojë në transferimin e mikrobeve nga pjesë të tjera të trupit në gojë. Kjo më pas mund të ndikojë në sistemin tuaj imunitar dhe të çojë në sëmundje të padëshiruara”, shpjegon dentisti, duke shtuar se dushi mund të përmbajë baktere, dhe kur lani dhëmbët nën dush, ju e ekspozoni furçën tuaj ndaj atyre baktereve, gjë që rrit përsëri mundësinë e sëmundjes.

Përveç kësaj, uji i nxehtë në dush do të zbusë fijet e furçës së dhëmbëve, gjë që mund ta bëjë atë më pak të dobishme në pastrimin e dhëmbëve”, shpjegon në fund dentisti. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Shendetesi
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

Të njohim produktet
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Kalo në kategori