Tingulli që lëshon, tregon për fuqinë enorme që do ta ketë

Nuk është më sekret, se Valkyrie është një ndër modelet që do të shuhet së shpejti, transmeton Telegrafi.

Në epokën e elektrifikimit, teknologjisë vetëvozitëse dhe ligjeve të ashpra të lejimit të emetimit të gazrave, modeli me V12 nuk duket se i përket kësaj bote. Por, duket se Aston Martin do t’i japë një shans të ri Valkkyrie, duke e kthyer në një kryevepër në fibra karboni.

E rëndësishme të thuhet, se brenda do të vazhdojë ta ketë motorin me 6.5 litra V12. Eksterieri me shumë linja dhe përparësi aerodinamike, ia lehtëson edhe më shumë rritjen e shpejtësisë.

Së fundmi, është lansuar një video e shkurtër, që e tregon Aston Martin Valkyrie nga disa kënde, teksa në sfond dëgjohet teksa është duke shpejtuar në pistë.

Ekspertët pretendojnë se tingulli që lëshon, është më i fuqishëm se ai i Formula 1, kur është në shpejtësinë më të lartë. /Telegrafi/