LAJMI I FUNDIT:

Assange nuk do të ekstradohet ende në SHBA, gjykata në Londër vendos që themeluesi i WikiLeaks ka të drejtë të apelojë vendimin

Assange nuk do të ekstradohet ende në SHBA, gjykata në Londër vendos që themeluesi i WikiLeaks ka të drejtë të apelojë vendimin

Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange mund të bëjë një apel të ri kundër ekstradimit në SHBA, ka vendosur Gjykata e Lartë, shkruan BBC.

Atij iu dha leja për të apeluar kundër urdhrit që ai të dërgohej në SHBA për t’u gjykuar për zbulimin e sekreteve ushtarake, për të cilat prokurorët thonë se rrezikonin jetë, transmeton Telegrafi.

Vendimi do të thotë se Assange do të jetë në gjendje të kundërshtojë garancitë e SHBA-së, mbi mënyrën se si do të zhvillohet gjykimi i tij i mundshëm dhe nëse e drejta e tij për lirinë e fjalës do të cenohej.


Avokatët e Assange u përqafuan në gjykatë pas vendimit. E gruaja e 52-vjeçarit, Stella Assange tha për BBC se para fillimit të seancës se do të jetë një ditë “vendimtare” në betejën e stërzgjatur ligjore.

Avokatët e tij kanë argumentuar se çështja kundër tij është e motivuar politikisht.

Në një vendim të shkurtër mëngjesin e sotëm, dy gjyqtarë të lartë i dhanë leje për të apeluar kundër një urdhri të mëparshëm, duke vendosur se atij duhet t’i jepet një apel i plotë në Mbretërinë e Bashkuar.

Assange, i cili aktualisht ndodhet në burgun Belmarsh, do të ketë disa muaj kohë për të përgatitur apelin e tij, i cili do të ketë të bëjë nëse gjykatat amerikane do ta mbrojnë apo jo të drejtën e tij për lirinë e fjalës si qytetar australian.

Ai argumenton se zbulimet e tij në 2010 zbuluan krime lufte nga SHBA. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kryeministri spanjoll tha se Perëndimi ka standarde të dyfishta për Gazën, reagon ashpër Macron

Kryeministri spanjoll tha se Perëndimi ka standarde të dyfishta për Gazën, reagon ashpër Macron

Azia
Australia me ndihmën më të madhe ushtarake për Ukrainën

Australia me ndihmën më të madhe ushtarake për Ukrainën

Botë
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Obama dhe Pelosi të shqetësuar me shëndetin e Bidenit

Obama dhe Pelosi të shqetësuar me shëndetin e Bidenit

Amerika
Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Amerika
Çfarë përfshihet në paketën e fundit të ndihmës amerikane për Ukrainën?

Çfarë përfshihet në paketën e fundit të ndihmës amerikane për Ukrainën?

Evropa
Kalo në kategori