LAJMI I FUNDIT:

Ashley Tisdale flet për shqetësimin gjatë shtatzënisë: ‘Nuk kam ndjerë kurrë dhimbje të tillë’

Ashley Tisdale flet për shqetësimin gjatë shtatzënisë: ‘Nuk kam ndjerë kurrë dhimbje të tillë’

Aktorja Ashley Tisdale vendosi të flasë për sfidat e shtatzënisë në Instagram, duke treguar një pjesë të eksperiencës së saj

“Pjesa më e keqe e shtatzënisë deri tani është fashiti plantar”, shkroi 35-vjeçarja, duke iu referuar një gjendjeje që shkakton inflamacion nga kocka e thembrave deri te gishtat e këmbëve dhe jep një dhimbje therëse.


Tisdale tha se “nuk ka ndjerë kurrë dhimbje si kjo” dhe “shpreson që sapo fëmija të vijë në jetë, situata e saj do të lirohet”.

Aktorja shtoi se gjatë kësaj kohe e ka bërë veten të ndihet më mirë me rutinën e saj të kujdesit në mëngjes dhe mbrëmje.

Ajo e përshkruan dhimbjen “sikur thembrat e këmbëve fillojnë të tremben për shkak të peshës së trupit”, por çfarë është ekzaktësisht “fashiti plantar”?

Plantar fascitis (fashiti plantar ose fashiti i shputës), sipas Akademisë Amerikanëve të Kirurgëve Ortopedë, është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes në pjesën e poshtme të thembrave.

Çdo vit, afërsisht dy milionë pacientë trajtohen për gjendjen që ndodh kur indi i fortë që mbështet harkun e këmbës krijon inflamacion.

Gratë që janë shtatzëna shpesh përjetojnë periudha të fashitit shputës, por kjo gjendje nuk prek vetëm ato.

Njerëzit me më shumë gjasa për ta patur këtë shqetësim janë njerëzit mbipeshë, ose obezë, veçanërisht ata që kanë patur një shtim të papritur të peshës.

Ashley Tisdale dhe muzikanti Christopher French janë në pritje të një vajze. Dyshja është martuar që prej vitit 2014.

Në trend Femra

Më shumë
Ka qenë ndër fytyrat më të bukura në Hollywood, ndërsa tash është gjithnjë e më e vështirë ta njohësh

Ka qenë ndër fytyrat më të bukura në Hollywood, ndërsa tash është gjithnjë e më e vështirë ta njohësh

Femra
Ja përse do të duhej të masturboni gjatë menstruacioneve

Ja përse do të duhej të masturboni gjatë menstruacioneve

Këshilla dhe arsye
Si ta mbani një mashkull duke filluar me ‘rregullin e artë’

Si ta mbani një mashkull duke filluar me ‘rregullin e artë’

Në çift
Pamela Anderson vazhdon me braktisjen e ‘normave’ të vendosura të bukurisë - parakaloi pa makijazh në tepihun e kuq

Pamela Anderson vazhdon me braktisjen e ‘normave’ të vendosura të bukurisë - parakaloi pa makijazh në tepihun e kuq

Grim
Ylli që u bë milionere 'brenda natës' vuri në pah atributet me një fustan ekspozues

Ylli që u bë milionere 'brenda natës' vuri në pah atributet me një fustan ekspozues

Ushqimi të cilin duhet ta hani në mënyrë që vagjina t’ju bëhet e ngushtë

Ushqimi të cilin duhet ta hani në mënyrë që vagjina t’ju bëhet e ngushtë

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori