LAJMI I FUNDIT:

Armenët dhe Azerbajxhani nuk arrijnë marrëveshje përfundimtare për paqen

Armenët dhe Azerbajxhani nuk arrijnë marrëveshje përfundimtare për paqen

Nuk është arritur marrëveshje përfundimtare mes armenëve nga Nagorno Karabhaku dhe Azerbajxhanit, që u takuan sot në qytetin Jevlak.

Përfaqësuesi i Azerbajxhanit tha se ka qenë e vështirë të pritet që të gjitha problemet mes Bakusë dhe armenëve të Karabkut të zgjidhen brenda një takimi, transmeton Telegrafi.

David Babayan, këshilltar i presidentit të Arcaha, siç armenët e quajnë Nagorno Karabhakun, ka thënë se duhet të bisedohet është “për shumë çështje dhe probleme tjera”.

“Kemi marrëveshje për ndërprerje të veprimi ushtarak, por po presim marrëveshje përfundimtare, për atë jemi në proces e sipër të bisedimeve”, shtoi Babayan.

Duke folur për çarmatosjen, Babayan tha se armenët nuk duhet lejuar të vdesin, dhe se fillimisht duhet të diskutohet për garancitë e sigurisë.

Presidenti i Azerbajxhaqnit, Ilham Aliyev ka njoftuar se Bakuja, ua ka dhënë në detaje planin e marrëveshjes për paqe. Tani Baku pret reagimin e autoriteteve armene. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori