LAJMI I FUNDIT:

Arabia Saudite e quan të pasaktë raportin e SHBA-së për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Arabia Saudite e quan të pasaktë raportin e SHBA-së për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë konkluduar në një raport të ri se gazetari saudit, Jamal Khashoggi u vra nga një skuadër saudite që vepronte nën komandën e Princit të Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, raporti i paklasifikuar i lëshuar të premten konfirmoi rolin e zyrtarëve të lartë të inteligjencës që besojnë se udhëheqësi de-facto i Arabisë Saudite luajti rol në vrasjen e Khashoggit në vitin 2018.

Lidhur me këtë rast ka reaguar Ministria e Jashtme Saudite e cila i quajti të pasakta këto konkluzione, si dhe hodhi poshtë vlerësimin e fundit.

Raporti amerikan i zbulimit: Princi saudit miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi
Lexo po ashtu Raporti amerikan i zbulimit: Princi saudit miratoi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

“Qeveria e Mbretërisë së Arabisë Saudite e hedh poshtë vlerësimin në raport që i përket udhëheqjes së Mbretërisë dhe vëren se raporti përmbante informacione dhe konkluzione të pasakta”, tha ministria e jashtme e saudite.

Jamal Khashoggi ishte kolumnist për gazetën Washington Post, i cili kishte qenë kritik ndaj qeverisë saudite. Ai u vra brenda konsullatës saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Evropa
Kalo në kategori