LAJMI I FUNDIT:

Apple rrit përpjekjet për softuerin me realitet të përzier në përgatitje për lançimin në 2023

Apple rrit përpjekjet për softuerin me realitet të përzier në përgatitje për lançimin në 2023

Apple thuhet se do të prezantojë kufjet e saj me realitet të përzier në 2023 dhe raportet e fundit zbuluan se Cupertino është në vijën e fundit.

Problemi më i madh përpara kompanisë është përmbajtja dhe softueri, zbulon Mark Gurman i Bloomberg, dhe tani ka lista pune për njerëzit që të punojnë në Grupin e Zhvillimit të Teknologjisë, i cili punon vetëm për kufjet në fjalë.


GSM Arena raporton se drejtuesit kryesorë të dikurshëm dhe aktualë të Apple, po zhvendosen në projektin e realitetit të përzier, të koduar Oak, përcjell Telegrafi.

Skica e kufjeve Apple VR

Dave Scott, ish-menaxher i lartë i Apple, i cili ka punuar në ekipin e makinave vetë-drejtuese, tani është blerë për t’iu bashkuar ekipit të kufjeve.

Yaniv Gur, i cili ka punuar me Apple për 20 vjet si drejtor i lartë i inxhinierisë, po zhvendoset gjithashtu në “zhvillimin e një grupi aplikacionesh produktiviteti”.

Apple po kërkon njerëz që mund të punojnë në ndërtimin e “veglave dhe kornizave për të mundësuar përvoja të lidhura në një botë 3D me realitet të përzier”, si dhe “të cilët mund të krijojnë përmbajtje dixhitale për mjedise të realitetit të shtuar dhe virtual”.

Kufjet e reja me realitet të përzier ka të ngjarë të konkurrojnë me atë që Facebook po bën me “metaversin” e saj. Lansimi i këtij produkti vitin e ardhshëm do të ketë një çmim jashtëzakonisht të lartë dhe fillimisht do të synohet për përdoruesit dhe zhvilluesit profesionistë. /Telegrafi/