LAJMI I FUNDIT:

Apple prezanton iOS 18 me ekran bazë më të personalizueshëm

Apple prezanton iOS 18 me ekran bazë më të personalizueshëm

Apple sapo ka njoftuar përmirësimin tjetër të madh të softuerit për iPhone: iOS 18.

Në fjalimin kryesor të WWDC të kompanisë, zëvendëspresidenti i softuerit, Craig Federighi demonstroi një mori përmirësimesh të reja që vijnë në aplikacionet e vetë Apple.

Fillimisht ishte një ekran bazë më i personalizueshëm që më në fund ju lejon të vendosni lirshëm ikonat e aplikacioneve kudo që dëshironi, raporton theverge.

Qendra e Kontrollit po avancohet gjithashtu; do të jeni në gjendje të rrëshqitni midis faqeve të shumta të kontrolleve dhe ndërruesit për veçoritë tuaja më të rëndësishme, me mediat dhe kontrollet e shtëpisë inteligjente që marrin një vendosje të spikatur.

iOS 18 gjithashtu rrit privatësinë duke ju lejuar të kërkoni vërtetim për çdo aplikacion që zgjidhni. Dhe tani mund të kontrolloni në mënyrë specifike se cilat kontakte mund të kenë akses aplikacionet e palëve të treta.

Aplikacioni Messages po bëhet më ekspresiv: do të keni mundësi të përdorni çdo emoji në një përgjigje Tapback – dhe do të ketë formatim të ri për shkronja të theksuara, nënvizuar, shënime dhe kursive. /Telegrafi/