LAJMI I FUNDIT:

Ankohet Kremlini, thotë se SHBA-ja i ka shpallur luftë ekonomike Rusisë

Ankohet Kremlini, thotë se SHBA-ja i ka shpallur luftë ekonomike Rusisë

Kremlini ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë shpallur luftë ekonomike Rusisë, pas vendimit për ta ndaluar importin e naftës, gazit dhe qymyrit rus.

Reklama

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov thekson se Rusia ka qenë dhe do të mbetet furnizuese e besueshme e energjisë.

Peskov ka thënë se Perëndimi e ka bërë situatën shumë të vështirë në vend.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë ndalesa nënkupton që “populli amerikan do të përballë me një tjetër goditje” udhëheqësinë e Vladimir Putinit.

“Ne nuk do të subvencionojmë luftën e Putinit”, ka shtuar Biden.

Ai ka thënë se vendimi për të ndaluar importet e naftës është marrë “në konsultime të ngushta” me aleatët.

Edhe Britania e Madhe ka thënë se do të shmangë gradualisht varësinë ndaj naftës ruse. Po ashtu, Komisioni Evropian ka njoftuar se planifikon të kufizojë importet e gazit rus.

Kujtojmë se Putin kishte urdhëruar “operacion special” ushtarak në Ukrainë. Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Masat efiçiente në mbi 1 mijë shtëpi - çfarë duhet të dini për disbursimin

Masat efiçiente në mbi 1 mijë shtëpi - çfarë duhet të dini për disbursimin

Ekonomi
ASK: Më shumë të punësuar me pagë primare dhe sekondare në gusht 2023, sesa një vit më parë

ASK: Më shumë të punësuar me pagë primare dhe sekondare në gusht 2023, sesa një vit më parë

Ekonomi
BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

BERZH dhe ENEF II financojnë Ujë Rugove me 6 milionë Euro për linjat e reja prodhuese

Korporata Rugove
Kalo në kategori