LAJMI I FUNDIT:

Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

Anëtarësimi në NATO është vendim i mirë. Ky vendim rriti sigurinë, por nuk dha ndonjë kontribut në procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Kështu është qëndrimi i qytetarëve të anketuar në hulumtimin e fundit të “Detektor” që e zbatoi Instituti për Hulumtime Politike.

Sipas hulumtimit, 61 për qind e të anketuarve janë të mendimit se nga aspekti i sotëm, anëtarësimi në NATO është vendim i mirë, 28.6 për qind shprehen kundër.


Në krahasim me hulumtimin e vjetshëm të të njëjtit institut, transmeton Telegrafi, nuk ka dallime të mëdha kur 57.5% e qytetarëve kanë konsideruar se anëtarësimi në NATO është vendim i mirë.

Për 52.6% të të anketuarve, me hyrjen në NATO, në Maqedoni është rritur siguria në shtet, ndërsa 36.8% nuk janë të bindur për këtë.

Tek shqiptarët, 82.4% konsiderojnë se anëtarësimi në NATO rriti sigurinë, ndërsa te maqedonasit, 46.3% shprehen se është rritur siguria dhe 43.7% thonë të kundërtën.

Në 5 vitet e fundit ka rritje të vazhdueshme e numrit të qytetarëve që konsiderojnë se me hyrjen në NATO, Maqedonia është shtet më i sigurt. Nga 50.5% në vitin 2019, kjo përqindje u rrit deri në 52.6%.

Mbi gjysma ose 56.3% e qytetarëve shprehen se anëtarësimi në NATO nuk e përshpejtoi procesin e eurointegrimeve, ndërsa 33 pvr qind shprehen se ka kontribuar në përshpejtimin e procesit.

Anketa është e zbatuar nga 1.079 të anketuar në periudhën nga 16 deri 20 prill të këtij viti./Telegrafi./

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Lajme
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Kalo në kategori