Kandidati i opozitës turke është shpallur kryebashkiak i Stambollit pasi numërimi i votave nga zgjedhjet e fundit lokale ka përfunduar.

Ekrem Imamoglu zyrtarisht mori sot mandatin e kryetarit të bashkisë në një ceremoni ceremoniale në Stamboll, raporton Reuters.

Ai u shpall kryetar i bashkisë pavarësisht apelit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (ACP) të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Partia e tij njoftoi në Twitter se Imamoglu qysh sot do të marrë detyrën.

Rezultatet e zgjedhjeve lokale më 31 mars sollën një fitore të ngushtë të Partisë Popullore Republikane (CHP) në qytetin kryesor ekonomik të Turqisë, e cila i dha fund kontrollit 25-vjeçar të AKP dhe paraardhësve të tij.

Humbja e pushtetit në këtë qytet është veçanërisht e vështirë për Erdoganin, i cili filloi karrierën e tij politike në këtë qytet si kryebashkiak në vitet e nëntëdhjeta.

AKP gjithashtu u bëri thirrje zyrtarëve të parandalojnë Imamoglu nga marrja e detyrës deri në marrjen e një vendimi për ankesën e tyre.

Nëse apeli i AKP-së miratohet, Stambolli, i cili përbën më shumë se një të tretën e ekonomisë së Turqisë, do të kthehet sërish në votime më 2 qershor, shkruan Reuters. /kp/Telegrafi/