LAJMI I FUNDIT:

Ankara, protestë kundër hapjes së ambasadës të Kosovës në Jerusalem

Ankara, protestë kundër hapjes së ambasadës të Kosovës në Jerusalem

Dhjetëra protestues u mblodhën të martën përpara ambasadës së Kosovës në kryeqytetin turk, Ankara. Ata shfaqen pakënaqësinë me vendimin e Kosovës për të hapur ambasadën në Jerusalem të Izraelit.

Reklama

Protesta, e organizuar nga Organizata e Ndihmës Humanitare (IHH) dhe Sindikata Memur-Sen, morën pjesë aktivistë turq dhe studentë arabë.

“Ne besojmë se lëvizja e Kosovës për të hapur një ambasadë në Jeruszalem do të mbetet si një pikë e zezë në histori”, tha Zahid Sengul, një figurë kryesore e Memur-Sen.

Deklarata gjithashtu nxiti udhëheqësit e Kosovës që të ndryshojnë vendimin e tyre.

Ata gjithashtu kanë kërkuar nga liderët kosovarë që ta tërheqin vendimin, raporton aa.

“Ashtu siç e mbrojtëm ne Kosovën që na kushtoi me jetë gjatë luftës për pavarësi, ne do të qëndrojmë për shtetin e Palestinës që po lëngon nga pushtimi i Izraelit”, është thënë në deklaratë.

Një studente jordaneze, Jilan Abu al-Rub, që mori pjesë në protestë, tha se ajo dënon ashpër këtë lëvizje të Kosovës.

Erdogan në letrën e urimit për Kurtin: Do të ishte e dobishme nëse do të rishikonit vendosjen e ambasadës në Jerusalem
Lexo po ashtu Erdogan në letrën e urimit për Kurtin: Do të ishte e dobishme nëse do të rishikonit vendosjen e ambasadës në Jerusalem

Ndërkohë, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan në letrën e urimit për Kurtin: Do të ishte e dobishme nëse do të rishikonit vendosjen e ambasadës në Jerusalem.

Ndryshe, Kosova ka hapur ambasadën e saj më 14 mars të këtij viti në Jerusalem. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Zvonko Veselinoviq merret në pyetje në Beograd, akuzohet se ka paguar një milion euro për dy vrasje

Serbia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Kulla prej druri më e lartë në botë do të ndërtohet në Australi - dhe dallimi me atë që mban rekordin aktual është shumë i madh

Australia
Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Ministria e Mbrojtjes së Turqisë ndau imazhe të operacionit ajror në veri të Irakut

Turqia
Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Mesazhi i ashpër i kryediplomatit turk: Të gjitha objektet e përdorura nga PKK-ja në Siri dhe Irak janë tani objektivi ynë

Turqia
Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Azerbajxhani refuzoi një takim me krerët e Armenisë, Gjermanisë dhe Francës për shkak se nuk ishte i ftuar Erdogan

Evropa
Kalo në kategori