0Shares

Po, do të jetë më i fuqishëm se GTR

Ishte supozuar se GT R, do të jetë modeli më i ashpër dhe i fuqishëm nga linja AMG, por Mercedes nuk ndalet me kaq, transmeton Telegrafi. Brenda dy viteve, kjo kompani gjermane do të punojnë në GT Black Series, që pritet të jetë makina më e egër që ka dalë prej kësaj njësie prodhuese.

Tobias Moers, një prej zyrtarëve kryesor në Mercedes, i ka konfirmuar gjatë takimeve në Geneva Motor Show 2018, lajmet që kanë qarkulluar kohëve të fundit. “Varianti i GT R do të mbetet edhe më tutje… Kemi nisur udhëtimin për një Black Series” ka thënë Moers. Madje, ai ka tha se viti 2020, do të jetë “shumë interesant” për Mercedes, duke lënë të kuptohet se pos këtij GT Black Series, mund të presim edhe befasi tjera.

Versioni më agresiv i këtij modeli, prite të jetë edhe fundi i kësaj gjenerate. Detajet janë minimale, por besohet të jetë më i lehti dhe në të njëjtën kohë, më i fuqishmi i brendit GT. Me 4.0-litra turbo-dyshe V8, GT R prodhon 577 kuaj-fuqi, ndërsa në disa AMG GT me katër dyer, është motori që prodhon 630 kuajfuqi. Pritet që GT Series të jetë më i fuqishmi nga AMG, ndërsa besohet se do të kushtojë 10 deri në 15 për qind më shtrenjtë se GT R që ka çmim fillestar prej 150 mijë eurove. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)