Alphonso Davies është bërë një sensacion në javët e fundit dhe mbrojtësi i Bayern Munich arriti shpejtësinë e tij më të lartë të shtunën pasdite kundër Fortuna Dusseldorf.

Kthimi i Bundesligës përpara çdo ligë tjetër të madhe ka çuar në më shumë shikime në nivelet më të larta gjermane se kurrë më parë, dhe kjo do të thotë më shumë vëmendje te kanadezi Davies.

Shpejtësia e 19-vjeçarit është pjesa më e pabesueshme e lojës së tij dhe së fundmi ai ka befasuar tifozët duke ndaluar Erling Haaland në ndeshjen kundër Borussia Dortmund.

Alphonso Davies regjistroi një shpejtësi marramendëse në një aksion ndaj Dortmundit Alphonso Davies regjistroi një shpejtësi marramendëse në një aksion ndaj Dortmundit

Të shtunën ritmi i tij ishte përsëri në maksimum, pasi bëri gjithashtu një vrapim të pabesueshëm.

Davies thuhet se arriti shpejtësinë e tij më të shpejtë prej 35.4 kilometra në orë në ndeshjen kundër Dusseldorf.

Dhjetë lojtarët më të shpejtë në Bundesliga nga viti 2011 – Hakimi i pari, Davies as në ‘top 10’ Dhjetë lojtarët më të shpejtë në Bundesliga nga viti 2011 – Hakimi i pari, Davies as në ‘top 10’

Me këtë shpejtësi, Davies theu rekordin e tij personal prej 35.3 km/h.

Më poshtë mund ta shikoni videon e vrapimit të mbrojtësit të ri. /Telegrafi/