Alergjitë e shkaktuara nga myku janë të përhapura dhe të zakonshme. Ato shoqërohen me kruarje dhe teshtima të cilat e vështirësojnë jetën e përditshme të njeriut.

Këto alergji përhapen shumë lehtë dhe mund të prekin zonën e syve, hundës, madje edhe imunitetin.

Këto alergji trajtohen dhe shërohen nëpërmjet marrjes së medikamenteve por edhe të kurave natyrale, të cilat krahas të tjerave eliminojnë kollën, të ftohurën, teshtimën dhe inflamacionin.

Borziloku

Borziloku është një bimë me gjethe të shenjta për shëndetin.

Ajo ka vlera të panumërta kundër baktereve dhe infeksioneve.

Ju mund të përtypni gjethet e freskëta të borzilokut ose të pini çaj borziloku rregullisht kundër alergjisë nga myku.

Xhenxhefili

Reklama

Ai është efikas në zgjidhjen e një sërë problemesh me stomakun, alergjitë, të ftohurën, kollën e të tjerë.

Reklama

Xhenxhefili duhet konsumuar rregullisht për të zgjidhur problemin e alergjisë.

Çaji i xhenxhefilit është mënyrë më e mirë për të luftuar alergjinë e nxitur nga myku.

Për çajin zieni një gotë ujë me 2 cm xhenxhefil.

Hudhra

Hudhra lufton bakteret dhe alergjitë e shkaktuara nga myku.

Duke e konsumuar atë rregullisht, jo vetëm që do të çliroheni nga alergjitë dhe e ftohura, por do të keni një tretje më të mirë.

Sipas të dhënave duhet të konsumoni dy thelpinj hudhre në ditë për shërim të shpejtë.

Reklama

(Foto: News-Medical)

Kosi

Kosi përmban substanca mirëbërëse që shkatërrojnë bakteret dhe mykun.

Mos hezitoni të konsumoni 2 ose 3 filxhanë me kos në ditë për të shmangur simptomat e alergjisë.

A është e mundur të bëhesh alergjik në çdo moment të jetës? A është e mundur të bëhesh alergjik në çdo moment të jetës?

Portokallet

Secila prej agrumeve që gjejmë në treg ka një ndikim të fortë në largimin e alergjive.

Reklama

Zgjidhni portokallet ose limonët për t’u shëruar më shpejt.

Lëngu i freskët i portokallit ose fruti i plotë ndihmojnë në rimëkëmbjen e sistemit imunitar dhe në shërimin e shpejtë.

(Foto: Allergy&ENT Associates)

Domatet

Domatet janë të mbushura me vitamina dhe acide të mira që luftojnë alergjitë.

Substancat mirëbërëse që gjenden tek domatet eliminojnë bakteret dhe infeksionet.

Reklama

Hani më shumë domate, ose pini lëngun e tyre për t’u rimëkëmbur më shpejt nga alergjitë.

Foshnjat që hanë peshk, shmangin alergjitë kur të rriten Foshnjat që hanë peshk, shmangin alergjitë kur të rriten

Rigoni

Rigoni bën mrekulli kundër alergjisë së shkaktuar nga myku, transmeton AgroWeb.org.

Nëse jeni prekur nga alergjitë, konsumoni rigon ose çaj rigoni për të eliminuar më shpejt bakteret dhe simptomat e sëmundjes.

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Reklama