LAJMI I FUNDIT:

Albanese apo Morrison për kryeministër – australianët zgjedhin udhëheqësit e rinj të popullit

Albanese apo Morrison për kryeministër – australianët zgjedhin udhëheqësit e rinj të popullit

Australianët po votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre të rinj për parlament, ku mund të kthejnë në pushtet opozitën laburiste pas nëntë vitesh qeverisje konservatore, por gara është e ngushtë.

Reklama

Kreu i Partisë Laburiste të opozitës, Anthony Albanese, i cili sipas sondazheve është në epërsi të lehtë, u bëri thirrje votuesve t’i japin një mundësi për të drejtuar vendin.

Kryeministri aktual, konservatori Scott Morrison, ka qenë në pushtet që nga viti 2018 dhe po kandidon për një mandat të ri, raporton bbc.

Ndërkohë, rreth 17.2 milionë votues do të zgjedhin 151 ligjvënës të rinj të Dhomës së Përfaqësuesve për një mandat tre vjeçar.

Gjithashtu edhe 76 senator do të zgjidhen për një mandat gjashtë vjeçar.

Vendvotimet janë hapur në orën 08:00 sipas orës lokale dhe mbyllen në ora 18:00.

Ndryshe, partia apo koalicioni që ka shumicën e votave merr automatikisht edhe detyrën e formimit të qeverisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Erdogan e hedh votën në Stamboll

Erdogan e hedh votën në Stamboll

Turqia
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori