LAJMI I FUNDIT:

Alarmon Sindikata: Punëtorët e Llamkosit po vdesin pa i marrë pagat (Video)

Alarmon Sindikata: Punëtorët e Llamkosit po vdesin pa i marrë pagat (Video)

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Llamkosit, Ragim Hasani, në një intervistë për Telegrafin ka thënë se gjendja e punëtorëve të kësaj kompanie është shumë e keqe. Madje sipas tij, punëtorët, po vdesin pa i marrë pagat dhe pa i shiju benifitet e punës së tyre.

Reklama

Hasani ka treguar se po bëhen katër vite, kur 487 punëtorët e Llamkosit janë larguar nga vendet e punës, ndërsa gjendja e tyre, dita ditës është duke u vështirësuar.

“Gjendja e punëtorëve është e mjerueshme, rroga nuk janë duke marrë edhe përkundër ankesave që i kemi bërë nëpër të gjitha institucionet – ato nuk kanë hasur në mirëkuptim”, tha ai.

Kryetari i Sindikatës së Punëtoreve të Llamkosit, Ragip Hasani ka bërë të ditur se punëtorët kanë mbetur pa i marrë 23 paga.

“Në privatizimin e parë na kanë mbetur 13 paga borxhe nga AKP-ja, ndërsa në privatizimin e dytë 10 paga borxh. Aktualisht fabrika është me 8 punëtorë të sigurimit fizik, s’ka ujë, s’ka rrymë, gjendja është e keqe. Me qëllim po e lënë me u dëmtu e në fund të shitet për hekurishte. Si sindikatë çdo herë kemi këmbëngulur që fabrika e Llamkosit të kthehet në prodhim dhe mos të shkojë në falimentim. Borxhet ndaj punëtorëve janë nga privatizimi i parë në shumë prej 1.7 milion euro dhe herën e dytë janë borxhet për paga 750 mijë euro”, tha ai.

Madje, sipas tij, punëtorët e Llamkosit po vdesin pa i marrë pagat e tyre. “Prej 487 punëtorëve për katër vite, 102 kanë dalë në pension dhe 62 të tjerë kanë vdekur”, ka thënë kryesindikalisti i Llamkosit, Ragip Hasani.

E kërkesa e punëtorëve të Llamkosit është që fabrika të kthehet në prodhim. “Fabrika ka një hapësirë prej 18 hektarë e 60 ari tokë. Fabrikën e kemi lënë në gjendje shumë të mirë teknologjike për punë, por po flitet se është plaçkitur – por nëse është ende ashtu mund të funksionalizohet brenda dy javëve, ka edhe treg, por edhe të interesuar. Por nuk e di se me çfarë qëllimi po tentohet që fabrika e Llamkosit të shitet për hekur”, tha Hasani.

Ndryshe, Fabrika Llamkos, e cila gjendet në Vushtrri, ishte privatizuar në vitin 2005 nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), më metodën e Spin-off-it special.

Në vitin 2009, Agjencia Kosovare e Privatizimit kishte bërë tërheqjen e aksioneve nga blerësi për shkak të mospërmbushjes së obligimeve kontraktuale.

Përpjekja tjetër ishte realizuar në vitin 2011, kur kjo ndërmarrje ishte blerë nga një kompani angleze “Coresteel” Sh.p.k.

Në atë periudhë, blerësi kishte marrë obligim për të investuar një shumë prej 100 milionë euro brenda pesë vitesh, si dhe punësimin e 1861 punëtorëve. Mirëpo, blerësi, sipas raporteve të monitorimit dhe të auditorëve të jashtëm, nuk përmbushi zotimet dhe AKP-ja, kishte aplikuar ndëshkimet.

Si rrjedhojë, që nga viti 2015, kjo ndërmarrje është në procedurë të falimentimit. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

Ekonomi
Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs - mundësi të shumta pune në Kosovë - APLIKO TANI!

Telegrafi Jobs
Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Revolucionar në turizëm dhe arkitetur- Hoteli Epidamn White Sensation, Golem

Epidamn
Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Evapify - kompania lider në teknologjinë e vapes dhe produkteve alternative të nikotinës

Crystal Evapify
Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate Expo 2023 - Panairi i parë ndërkombëtar për pasuri të paluajtshme

Prishtina Real Estate EXPO
Ndalohet puna të dielave në Vushtrri, disa biznese ankohen për vendimin e komunës

Ndalohet puna të dielave në Vushtrri, disa biznese ankohen për vendimin e komunës

Ekonomi
Kalo në kategori