LAJMI I FUNDIT:

Aktakuzë e re ndaj Donald Trumpit

Aktakuzë e re ndaj Donald Trumpit

Donald Trump është akuzuar për keqpërdorim të dokumenteve të klasifikuara në pronën e tij në Florida.

Reklama

Në Truth Social – rrjeti i mediave sociale që ai krijoi – ish-presidenti amerikan reagoi duke thënë se është i pafajshëm, sulmoi Joe Bidenin dhe zbuloi se ishte thirrur të paraqitej në gjykatë të martën.

Aktakuza mbetet konfindenciale për momentin – por një juri e madhe federale thuhet se e ka akuzuar atë me shtatë akuza penale, duke përfshirë pengimin e drejtësisë.

Sipas NBC News, një nga akuzat kundër Trumpit është edhe për spiunazh, ndërsa natyra e gjashtë akuzave të tjera mbetet e paqartë.

Trump është ish-presidenti i parë në historinë amerikane që përballet me akuza penale dhe kjo është hera e dytë që ai akuzohet, transmeton Telegrafi.

Kjo shënon një pengesë të re në fushatën e 76-vjeçarit për t’u rizgjedhur president në vitin 2024, raporton skynews.

“Nuk e kam menduar kurrë që një gjë e tillë mund t’i ndodhte një ish-presidenti të Shteteve të Bashkuara, i cili mori shumë më shumë vota se çdo president në detyrë në Historinë e Vendit tonë dhe aktualisht po kryeson, nga tani, të gjithë kandidatët, demokratë dhe republikanë, në Sondazhet e Zgjedhjeve Presidenciale 2024. UNË JAM NJERI I PAFAJSHËM!”,

Në një postim të mëtejshëm, ai shtoi: “Kjo është me të vërtetë një DITË E ERRTË për Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne jemi një vend në rënie serioze dhe të shpejtë, por së bashku do ta bëjmë Amerikën përsëri të madhe!”, shtoi Trump.

Trump më vonë publikoi një video katër minutëshe duke diskutuar mbi akuzat, të cilat ai i përshkroi si një “mashtrim” që përbën ndërhyrje në zgjedhje.

“Ne kemi probleme kaq të mëdha – ky nuk duhet të jetë një prej tyre”, tha ai në video-adresim.

“Unë jam një njeri i pafajshëm, nuk kam bërë asgjë të keqe. Unë do ta luftoj këtë, ashtu siç kemi luftuar për shtatë vjet. Unë jam një njeri i pafajshëm, ne do ta vërtetojmë përsëri. Shtatë vjet e dëshmojmë dhe ja ku po shkojmë përsëri. Shumë e padrejtë – por kështu është”, pohoi republikani.

Aktakuza e së enjtes vjen pas një hetimi njëmujor nga prokurori i posaçëm, Jack Smith nëse Trump ka shkelur ligjin duke mbajtur qindra dokumente të klasifikuara në pronën e tij në Mar-a-Lago.

Hetimi shqyrtoi gjithashtu nëse ish-presidenti ndërmori hapa për të penguar përpjekjet e qeverisë për të rikuperuar të dhënat.

Gushtin e kaluar, FBI kreu një bastisje në pronën e Trumpit në Mar-a-Lago, si pjesë e një hetimi nëse ai i mori dokumentet nga Shtëpia e Bardhë.

Oficerët konfiskuan 33 kuti që përmbanin më shumë se 100 të dhëna të klasifikuara gjatë kontrollit dhe gjetën tre dokumente konfidenciale të fshehura në sirtarët e zyrës, zbuloi një dosje e lëshuar gushtin e kaluar.

Zyrtarët e FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë kishin vizituar më parë një dhomë magazinimi në pronën e Floridës në muajin qershor, pasi lëshuan një thirrje për të dhënat e zhdukura.

Aktakuza vjen më pak se tre muaj pasi Trump u akuzua në New Jork për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit.

Këto akuza kanë të bëjnë me një pagesë të supozuar “për të blerë heshtjen” e aktores së filmave për të rritur, Stormy Daniels gjatë fushatës zgjedhore presidenciale të vitit 2016. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Robert Menendez akuzohet për ryshfet - senatori amerikan pritet të jap dorëheqje nga Kongresi amerikan

Robert Menendez akuzohet për ryshfet - senatori amerikan pritet të jap dorëheqje nga Kongresi amerikan

Amerika
SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë ATACMS

Evropa
Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Shtetas serbë të dyshuar për hapjen e tunelit në gjykatën malazeze

Mali i Zi
Sulm raketor në selinë e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol të Krimesë, pamjet në internet tregojnë tymin e dendur në qytet

Sulm raketor në selinë e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol të Krimesë, pamjet në internet tregojnë tymin e dendur në qytet

Evropa
Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Momenti kur Ukraina godet për pak sekonda së paku tetë ushtarë rusë afër Bakhmutit

Evropa
Bullgaria dëboi kreun e kishës ortodokse ruse dhe priftërinjtë bjellorusë

Bullgaria dëboi kreun e kishës ortodokse ruse dhe priftërinjtë bjellorusë

Bullgaria
Kalo në kategori