Një prift francez që ndihmoi të plagosurit pas sulmit terrorist më të keq në Paris këtë shekull dhe që mbijetoi në një pritë në Afganistan ka dalë të jetë gjithashtu një hero i zjarrit mbi katedralen Notre Dame në Paris.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Jean-Marc Fournier, Kapelan i Brigadës së Zjarrfikësve në Paris, thuhet se shpëtoi disa artefakte, përfshirë edhe Kurorën e Krishtit, nga katedralja që ishte përfshirë nga flakët.

Kishte frikë se artefaktet fetare do të humbeshin pasi flakët përfshinë ndërtesën, por Ati Fournier siguroi që ato të ishin marrë dhe gjendeshin të sigurta.

Një gjë e tillë shtohet se u konfirmua nga një burim i shërbimeve emergjente i cili tha: “Ati Fournier është një hero absolut”.

Jean-Marc Fournier

“Ai nuk shfaqi fare frikë, pasi ai shkoi drejtpërsëdrejti te artefaktet brenda Katedrales dhe siguroi që ato – disa prej tyre – të jenë shpëtuar. Ai merret me jetën dhe vdekjen çdo ditë dhe nuk shfaqë frikë”.

Ndryshe, zjarri shpërtheu në ndërtesën mesjetare të trashëgimisë botërore të UNESCO-s në kryeqytetin francez të hënën, duke rrëzuar edhe çatinë e saj në tokë, ndërsa flakët dhe retë e tymit u “ngjitën” në qiell.

Zjarri, i cili në një moment kërcënoi të gjithë ndërtesën, u soll nën kontroll herët të martën rreth nëntë orë pas shpërthimit.

Por Ati Fournier njihet gjithashtu edhe për faktin se nxitoi në Bataclan në Paris më 13 nëntor 2015, kur militantët e Shtetit Islamik vranë 89 vetë duke përdorur armë dhe eksplozivë.

Kapelani modest u lut për të vdekurit dhe ngushëlloi ata që u plagosën ose kishin humbur të dashurit.

Ati Fournier, i cili është në moshën 50 vjeçare filloi karrierën e tij si prift katolik në Gjermani më pas u zhvendos në departamentin e Sarthe të Francës.

Ai u bashkua me dioqezën e forcave të armatosura në 2004, duke kaluar shtatë vjet duke punuar me ushtrinë në të gjithë botën.

Në Afganistan ai ishte përfshirë në një pritë në të cilën u vranë 10 ushtarë.

Kryebashkiaku i Parisit, Anne Hidalgo, falënderoi shërbimet e emergjencës së qytetit në një postim në Twitter, duke zbuluar se ata kishin formuar një “zinxhir njerëzor për të shpëtuar veprat” e Notre Dame. /Telegrafi/