LAJMI I FUNDIT:

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Energoatom, agjencia shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës, reagoi ndaj shkatërrimit të digës Nova Kahovka, duke thënë se “mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor të Zaporizhia”, duke shtuar se “situata është nën kontroll”.

Reklama

“Natën e 6 qershorit 2023, agresorët rusë hodhën në erë digën e hidrocentralit Kahovskaya”, thuhet në deklaratën e Energoatom, e cila shpjegon se “ulja e shpejtë” e nivelit të ujit në rezervuar “përfaqëson një rrezik shtesë për centralin bërthamor i Zaporizhzhias i pushtuar përkohësisht”, transmeton Telegrafi.

Deri më tani, pishina ftohëse e centralit bërthamor është plot, thuhet në njoftimin për shtyp. Uji nga rezervuari që mban diga e shkatërruar thuhet se nevojitet për sistemet e sigurisë të centralit bërthamor të Zaporizhzhias, përndryshe më i madhi në Evropë.

Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent
Lexo po ashtu Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Energoatom monitoron situatën dhe veprimet e punëtorëve në centralin bërthamor së bashku me organizata të tjera ndërkombëtare, në radhë të parë Agjencinë e Energjisë Atomike të OKB-së, thuhet në komunikatë.

Kujtojmë që pas shkatërrimit të digës në Kherson, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thirrur takim të jashtëzakonshëm, kurse tashmë ka filluar procesi i evakuimit të më shumë se 20 mijë banorëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori