LAJMI I FUNDIT:

Aeroporti i Madridit po kërkon pronarin e “aeroplanit fantazmë” të braktisur dhjetë vjet më parë

Aeroporti i Madridit po kërkon pronarin e “aeroplanit fantazmë” të braktisur dhjetë vjet më parë
A man stands in front of a window watching Iberia jets in a parking zone at Barajas international airport in Madrid, Friday, Nov. 9, 2012. International Airlines Group on Friday warned that its Spanish carrier Iberia was "in a fight for survival" and unveiled a restructuring plan to cut 4,500 jobs as it reported a drop in third-quarter profit. (AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Aeroporti i Madridit ka publikuar një shpallje në të cilën kërkohet pronari i një aeroplani prej 1.9 milionë dollarë amerikanë, i cili ka qenë i parkuar atje për gati 10 vjet.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, drejtoresha e Aeroportit, Elena Mayoral, paraqiti një njoftim publik në gazetën shtetërore zyrtare të Spanjës, Boletín Oficial del Estado, të premten duke kërkuar që ata që kanë ndonjë informacion rreth aeroplanit, të paraqiten në aeroport.

Njoftimi do të zgjasë për tre muaj. Pas kësaj, nëse pronari nuk gjendet, aeroplani do të shitet në ankand dhe të ardhurat do të vendosen në thesarin e Spanjës.

Aeroplani, një McDonnell Douglas MD87, arriti në Aeroportin Adolfo Suárez Barajas në vitin 2010. Që nga ajo kohë gjendet i paprekur aty.

Por përveç kësaj, aeroplani në fjalë tanimë ka fituar pseudonimin “aeroplan fantazmë” nga stafi i aeroportit.

Supozohet se një arsyet se pse pronari nuk po paraqitet është fakti se kushdo që paraqitet për të kërkuar aeroplanin, mund të përballet me një faturë të fuqishme tatimore.

Por ka disa të dhëna se nga ka ardhur.

Gazeta spanjolle El Pais zbuloi se ajo ishte blerë nga një kompani me bazë në Ishujt Kanarie të quajtur Saicus Air në korrik të vitit 2010, kompani e cila kishte falimentuar në dhjetor të po të njëjtit vit. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Amerikani padit lotarinë, numrat fitues të tiketës së tij për vlerën prej 340 milionë dollarë iu tha se u shfaqen gabimisht

Interesante
Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Tërmeti befason prezantuesen boshnjake gjatë transmetimit direkt, kamerat regjistruan reagimin e saj

Interesante
Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se

Shihni çfarë gjeti një grua në kanalin e banjës: Është duke lëvizur dhe thonë se "duket si Çernobili"

Fun
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Kalo në kategori