LAJMI I FUNDIT:

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën – ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën – ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Boeing dhe njësia kërkimore “Aurora Flight Sciences” kanë prezantuar një aeroplan të ri X me shpejtësi të lartë që mund të revolucionarizojë luftën.

Aurora deklaroi për newsweek se aeroplani X, i cili kombinon shkathtësinë e aeroplanit Vertikal të Ngritjes dhe Uljes (VTOL) me shpejtësinë e një aeroplani 747, po “ndryshon lojën”.

“Përmes konceptit tonë të aeroplanit X për programin DARPA SPRINT, ne synojmë të demonstrojmë teknologji që do të mundësojnë kombinimin, i cili ndryshon lojën e fluturimit me shpejtësi të lartë me aftësinë për t’u ngritur dhe ulur në mjedise të ashpra”, pohoi Larry Wirsing, nënkryetar i zhvillimit të aeroplanëve në Aurora Flight Sciences.

Aeroplani nuk do të përdoret në fushëbeteja, por në vend të kësaj do të shfrytëzohet për të testuar teknologjitë e aeroplanëve ushtarakë gjatë misioneve të Forcave Speciale. Qëllimi është të përmirësohet shpejtësia e aeroplanëve dhe aftësia e tyre për t’u ngritur nga pistat jokonvencionale.

Aurora shtoi se teknologji të tilla do t’i lejojnë aeroplanët të fluturojnë me një shpejtësi prej 400 deri në 450 nyje (740 deri në 833 kilometra në orë) në lartësitë përkatëse, të rrinë pezull në mjedise të ashpra dhe të ulen në hapësira të ngushta.

Shpejtësia dhe shkathtësia do të jenë veçanërisht të dobishme në misionet e Forcave të Operacioneve Speciale, tha kompania.

“Aurora dhe Boeing sjellin ekspertizë përkatëse në platformat me trup të përzier me krahë, konfigurime VTOL me shpejtësi të lartë dhe zhvillimin e aeroplanëve ushtarakë”, tha Larry Wirsing, nënkryetar i zhvillimit të aeroplanëve në Aurora Flight Sciences.

“Programi DARPA SPRINT është një mundësi emocionuese për të vazhduar historinë tonë të avancimit të programeve demonstruese të teknologjisë që mundësojnë aftësi të reja për ushtrinë amerikane”, shtoi ajo.

Aurora tha se tre ventilatorë ngritës janë përfshirë në krahët për të mundësuar fluturimin vertikal.

Këto janë gjithashtu të pajisura me mbulesa të integruara që sigurojnë një kalim të qetë nga fluturimi vertikal në atë horizontal.

Kompania tha se aeroplani gjithashtu është i aftë për ngritje dhe ulje super të shkurtra, si dhe ngritje dhe ulje konvencionale, dhe mund të mbajë rreth 2270 kilogramë dhe të udhëtojë deri në 450 nyje (833 km/h).

Aeroplani i ri X është vendosur të pilotohet nga distanca gjatë testimit për të zvogëluar rrezikun.

Megjithatë, Aurora ka thënë se një ekuipazh mund të paraqitet në testet e ardhshme gjatë 12 muajve të ardhshëm, me qëllim që fluturimi i parë të bëhet në 36 muaj.

Ky nuk është i vetmi aeroplan X që Aurora po punon për ushtrinë amerikane.

Kompania po krijon gjithashtu një aeroplan X-65 me qëllim të demonstrimit të fizibilitetit të Kontrollit të Rrjedhës Aktive.

AFC përdor shpërthime ajri në vend që të lëvizë sipërfaqet e kontrollit të fluturimit në pjesën e jashtme të krahëve dhe bishtit për të kontrolluar fluturimin e saj.

“AFC mund të japë përfitime në fusha të tilla si aerodinamika, pesha dhe kompleksiteti mekanik”, tha Aurora.

“X-65 ka potencialin për të ndryshuar të ardhmen e dizajnit të aeroplanëve”, shtoi Kevin Uleck, drejtor i programit CRANE në Aurora.

Aurora pret të nisë demonstruesin X-65 në shkallë të plotë 3175 kilogramë, i cili mund të fluturojë me 467 nyje (864 km/h), deri në verën e vitit 2025. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori