Amerikanët ‘fluturuan’ në Lojërat Olimpike në Barcelonë në 1992. Kjo falë një ekipi legjendar, i konsideruar si më i forti i të gjitha kohërave, ku fituan medaljen e artë, duke triumfuar në të gjitha ndeshjet.

Reklama

Një Ndryshimi në rregullore në vitin 1989, iu lejoi vende të ndryshme të rizgjedhin lojtarët e tyre që luanin në NBA.

Michael Jordan, Magic Johnson, Charles Barkley, Karl Malone, Pat Ewing, Lary Bird, Scottie Pippen, John Stockton, Chris Mullin, David Robinson, Clyde Drexler dhe studentin i kolegjit Christian Laettner, ishin lojtarët e ftuar nga SHBA, që në atë kohë iu vu emri si ‘Dream Team’.

Reklama

26 korrik 1992, Shtetet e Bashkuara të Amerikës shtypin Angolën në ndeshjen e tyre të parë në Lojërat Olimpike të Barcelonës në 1992, me rezultatin 116:48.

Reklama

68 pikë diferencë! Pjesa tjetër e turneut ishte një formalitet dhe marshuan drejt medaljes së arit.

Ky ekip konsiderohet si “skuadra më e mirë e basketbollit në botë.

Një votë që lejon lojtarët e NBA

Dream Team lindi falë një ndryshimi në rregullore. Deri në vitin 1989, lojtarët që luanin në NBA nuk lejoheshin të merrnin pjesë në Lojërat Olimpike. Një rregull i vendosur për të shmangur supremacinë e SHBA-së në turneun e basketbollit në Olimpiadë, ku ata kishin dominuar edicionet e 1948 dhe 1968.

Reklama

Basketbollistët amerikanë në Lojërat Olimpike, pra, ishin vetëm lojtarë universiteti deri në vitin 1989. Por një votim ndryshon situatën dhe në fund autorizon pjesëmarrjen e lojtarëve të NBA në Lojëra Olimpike.

Më pas Shtetet e Bashkuara i afrohen yjeve të tyre dhe me legjendat si Jordan, Pippen, Malone apo Barkley, të ndihmuar nga veteranët Larry Bird dhe Magic Johnson, ishin spektakolar.

Reklama

Kroacia, konkurrentja e vetme e vërtetë

Që nga momenti kur ekipi u mblodh “Dream Team” impresionoi dhe fitoi me lehtësinë e tij të jashtëzakonshme. Si një turne përgatitor për Lojërat e Barcelonës, skuadra mori pjesë në disa ndeshje në SHBA ku fitojë gjashtë ndeshjet e saj, kryesisht me fitore dërrmuese.

Reklama

Më pas Shtetet e Bashkuara shkojnë në Lojërat Olimpike dhe marrin rezultate: 8 ndeshje, 8 fitore.

Ndeshjet, rezultatet dhe diferenca me pikë

Vetëm Kroacia rezistoi dhe arriti paksa t’u rezistojë amerikanëve. Skuadra e Tony Kukoc dhe Drazen Petrovic u ndeshën me SHBA-në në fazën e grupeve (103 – 70) përpara se të takoheshin në finale (117 – 85).

Ky Dream Team ishte aq i fortë sa trajneri i tyre, Chuck Daly , nuk mori asnjë ‘time out’ gjatë Olimpiadës…

Reklama

Skuadra dhe statistikat e lojtarëve

Një dominim i paparë. Ai u përsëritën përsëri në vitin 1996, në shtëpi, në Lojërat Olimpike të mbajtura në Atlanta./Telegrafi/

Reklama