LAJMI I FUNDIT:

11 megavatë për pesë sekonda: Shkencëtarët evropianë thyejnë rekordin e prodhimit të energjisë përmes ‘shkrirjes bërthamore’

11 megavatë për pesë sekonda: Shkencëtarët evropianë thyejnë rekordin e prodhimit të energjisë përmes ‘shkrirjes bërthamore’

Shkencëtarët në Joint European Torus (JET) pranë Oksfordit, Mbretëri e Bashkuar, kanë njoftuar më 9 shkurt se ata kishin gjeneruar energjinë më të qëndrueshme ndonjëherë nga “shkrirja e atomeve”, më shumë se dyfishi i rekordit të tyre nga eksperimentet e kryera në vitin 1997.

Reklama

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, laboratori JET me bazë në Mbretërinë e Bashkuar ka thyer rekordin e tij botëror për sasinë e energjisë që mund të nxjerrë duke “shkrirë së bashku dy forma të hidrogjenit”.

Nëse “shkrirja bërthamore” mund të rikrijohet me sukses në Tokë, ajo mban potencialin e furnizimeve praktikisht të pakufizuara të energjisë me nivel të ulët karboni dhe rrezatimi.

Dhe siç vë në pah BBC, eksperimentet prodhuan 59 megaxhaul energji për pesë sekonda (11 megavatë energji elektrike).

Kjo është më shumë se dyfishi i asaj që u arrit në teste të ngjashme në vitin 1997.

Nëse studiuesit mund të shfrytëzojnë “shkrirjen bërthamore” – procesi që fuqizon Diellin – ai premton të sigurojë një burim pothuajse të pakufishëm të energjisë së pastër.

“Eksperimentet JET na vendosin një hap më afër fuqisë së fuzionimit”, ka thënë Dr Joe Milnes, kreu i operacioneve në laboratorin e reaktorit.

Objekti i ITER në Francën jugore mbështetet nga një konsorcium qeverish botërore, duke përfshirë nga vendet anëtare të BE-së, SHBA, Kina dhe Rusia.

Ky pritet të jetë hapi i fundit për të provuar se “bashkimi bërthamor” mund të bëhet një ofrues i besueshëm i energjisë në gjysmën e dytë të këtij shekulli.

Funksionimi i termocentraleve të së ardhmes bazuar në këtë metodë nuk do të prodhonte gazra serë dhe vetëm sasi shumë të vogla mbetjesh radioaktive jetëshkurtër.

“Këto eksperimente që sapo kemi përfunduar duhet të funksionojnë”, ka vlerësuar CEO i JET, Prof Ian Chapman. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Shpëtuan, por thonë se janë “të vdekur brenda” – rrëfimi i nuses dhe dhëndrit, pas zjarrit brenda një salle dasmash që vrau mbi 100 njerëz në Irak

Azia
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori