LAJMI I FUNDIT:

Hamasi nuk e di sesa pengje janë ende gjallë në Gaza

Hamasi nuk e di sesa pengje janë ende gjallë në Gaza

Zëdhënësi i Hamasit dhe anëtari i Byrosë Politike, Osama Hamdan tha se “askush nuk e ka idenë” se sa të burgosur që mbahen në Gaza janë ende gjallë, në një intervistë të gjatë me CNN.

I pyetur nëse Hamasi i vinte keq për kryerjen e sulmeve në jug të Izraelit më 7 tetor, duke pasur parasysh gjithçka që pasoi, Hamdan e justifikoi sulmin si një “reagim kundër okupimit”.

“Ai që është përgjegjës për këtë është pushtimi izraelit. Nëse i rezistoni okupimit, ata do t’ju vrasin, nëse nuk i rezistuat okupimit, do t’ju vrasin dhe do t’ju dëbojnë nga vendi juaj. Pra, çfarë ne duhet të bëjmë, vetëm të presim?”, përgjigjet Hamdani.


Forcat izraelite nuk ndalen, futen më në thellësi të Rafah
Lexo po ashtu Forcat izraelite nuk ndalen, futen më në thellësi të Rafah

Hamdan theksoi gjithashtu se SHBA-ja duhet ta bind qeverinë izraelite se një ndërprerje e përhershme e armiqësive është çelësi i suksesit të bisedimeve të paqes.

“Izraelitët duan një armëpushim vetëm për gjashtë javë dhe më pas duan të kthehen në luftë, gjë që nuk mendoj se amerikanët ende i kanë bindur izraelitët të pranojnë një armëpushim të përhershëm”, tha ai.

Nga ana tjetër, Netanyahu është nën presion në rritje për të arritur një marrëveshje që do të siguronte kthimin e pengjeve të mbetura ende në Gaza. Izraeli beson se më shumë se 70 pengje – nga më shumë se 100 që mbahen ende në Gaza – janë gjallë.

Cilat janë ndryshimet që Hamasi kërkon për miratimin e një propozimi armëpushimi?
Lexo po ashtu Cilat janë ndryshimet që Hamasi kërkon për miratimin e një propozimi armëpushimi?

Duke folur për CNN, Hamdan tha se nuk e dinte se sa ishin ende gjallë.

“Nuk kam asnjë ide për këtë. Askush nuk e ka idenë për këtë”, tha ai, duke vënë në dukje se një “operacion izraelit për të liruar” katër pengjet të shtunën rezultoi në vdekjen e tre të tjerëve, duke përfshirë një shtetas amerikan.

Dyshohet se mund të ketë më shumë pengje të vdekur nga sa dihet publikisht.

Në muajin prill, Hamasi u tha ndërmjetësuesve ndërkombëtarë se nuk ishte në gjendje të përmbushte kërkesën e Izraelit për të liruar 40 pengjet e mbetura në fazën e parë të marrëveshjes, duke përfshirë të gjitha gratë, si dhe burrat e sëmurë dhe të moshuar, sepse nuk kishte 40 pengje të gjallë sipas kritereve për lirim. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Amerika
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Evropa
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Kalo në kategori