LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhjet në veri, ambasadori i Francës në Kosovë ndjen keqardhje për numrin e ulët të votuesve

Zgjedhjet në veri, ambasadori i Francës në Kosovë ndjen keqardhje për numrin e ulët të votuesve

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka reaguar pas zgjedhjeve të mbajtura në katër komunat veriore të Kosovës.

Guerot ka shprehur keqardhje për numrin e ulët të daljes në votime, derisa ka përsëritur kërkesën për të zbatuar akordin e arritur në Ohër mes Kurtit dhe Vuçiqit bazuar në Propozimin Evropian.


“Zgjedhjet me kaq pak votues nuk kontribuojnë për një zgjidhje politike të problemit. Na vjen keq që disa parti nuk morën pjesë. Tani është koha për të zbatuar marrëveshjen e Ohrit”, ka shkruar Guerot në Twitter.

Reagon SHBA për zgjedhjet në veri: Janë mbajtur në përputhje me Kushtetutën e Kosovës
Lexo po ashtu Reagon SHBA për zgjedhjet në veri: Janë mbajtur në përputhje me Kushtetutën e Kosovës

Diplomatët perëndimorë nuk e kanë kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve në veriun e Kosovës me gjithë bojkotimin e tyre të paralajmëruar nga Lista Serbe, subjekti kryesor politik që mbështetet nga Serbia.

Ata u kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të punojnë në kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre që u arrit në Ohër me 18 mars./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Deputetja Fjolla Ujkani: 110 mijë eurot e ndara nga Komuna e Prishtinës janë për operacionin e ardhshëm të Elzës

Deputetja Fjolla Ujkani: 110 mijë eurot e ndara nga Komuna e Prishtinës janë për operacionin e ardhshëm të Elzës

Lajme
Avancimi i Kosovës në NATO, Lancaster: Aleatët duhet të konsultohen

Avancimi i Kosovës në NATO, Lancaster: Aleatët duhet të konsultohen

Lajme
Protesta e serbëve afër pikëkalimit në Jarinjë, monitorim edhe me helikopterë

Protesta e serbëve afër pikëkalimit në Jarinjë, monitorim edhe me helikopterë

Lajme
Kamerat e sigurisë me inteligjencë të lartë artificiale, nis vendosja e tyre në Prishtinë

Kamerat e sigurisë me inteligjencë të lartë artificiale, nis vendosja e tyre në Prishtinë

Besnike Salihu
Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Lajme
Ceremonia përmbyllëse e regjistrimit të popullsisë, Kurti: Kemi mbledhur të dhëna të rëndësishme që ndihmojnë në planifikimin e së ardhshmes

Ceremonia përmbyllëse e regjistrimit të popullsisë, Kurti: Kemi mbledhur të dhëna të rëndësishme që ndihmojnë në planifikimin e së ardhshmes

Lajme
Kalo në kategori