LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhjet në SHBA, Republikanët fitojnë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve

Zgjedhjet në SHBA, Republikanët fitojnë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve

Sipas projeksioneve të rezultateve të zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA, Republikanët kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, ku është përgatitur terreni për ndarjen e pushteteve gjatë dy viteve të ardhshme në Kongresin amerikan, pasi që Demokratët e presidentit amerikan Joe Biden arritën të ruajnë kontrollin mbi Senatin.

Falë shumicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Republikanët do të mund të ndalin që të shtyjë përpara agjendën e politikave të Bidenit, dhe të fillojnë hetimet eventuale politike kundër administratës së tij dhe familje.


Megjithatë, fitorja e ngushtë e Republikanëve është larg “valës së kuqe” që shpresonte kjo parti ta ketë, transmeton Telegrafi.

Pas më shumë se një javë numërimi të votave, Edison Research parashikoi se Republikanët kishin fituar 218 vendet që u nevojiteshin për të kontrolluar Dhomën e Përfaqësuesve.

Partia fitoi vendin vendimtar të 218-të në distriktin e 27-të të kongresit në Kaliforni.

Edhe pse Biden humbi kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ai tha se pret të punojë me republikanët.

Në një konferencë shtypi javën e kaluar, ai tha: “Unë mendoj se populli amerikan e ka bërë të qartë se ata presin që Republikanët të jenë të gatshëm të punojnë gjithashtu me mua”.

Megjithëse “vala e kuqe” e pritshme e Republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve nuk arriti kurrë në breg, konservatorët po i qëndrojnë programit të tyre.

Në hakmarrje për dy përpjekjet për të fajësuar ish-presidentin Donald Trump – i cili të mërkurën njoftoi një kandidaturë të re në zgjedhjet e nëntorit 2024 – Republikanët po përgatiten të hetojnë zyrtarët e administratës Biden dhe marrëdhëniet e biznesit të djalit të presidentit, Hunter, me Kinën dhe vende të tjera.

Në arenën ndërkombëtare, Republikanët mund të përpiqen të shkurtojnë ndihmën ushtarake dhe ekonomike të SHBA-së për Ukrainë, ndërsa ky vend po lufton kundër forcave ruse. /Telegrafi/