LAJMI I FUNDIT:

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Zelensky thotë se Ukraina është gati të jetë në NATO

Ukraina “është e gatshme të jetë në NATO”, tha presidenti Volodymyr Zelenskyy në komentet e shkurtra të lëshuara në një samit evropian sot në Moldavi.

Reklama

Udhëheqësi ukrainas, të cilit iu bashkua presidentja moldave Maia Sandu, falënderoi vendin për pritjen e refugjatëve ukrainas gjatë luftës dhe tha se e ardhmja e Ukrainës në BE është “e rëndësishme”, transmeton Telegrafi.

“Ukraina është gati të jetë në NATO. Ne presim të shohim se kur NATO është gati ta pranojë Ukrainën”, tha ai.

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë
Lexo po ashtu Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

“Unë mendoj se garancitë e sigurisë janë shumë të rëndësishme jo vetëm për Ukrainën, për të gjithë fqinjët tanë, për shkak të Rusisë dhe agresionit të saj në Ukrainë dhe agresionit të mundshëm për pjesët e tjera të Evropës”, shtoi ai.

Samiti i sotëm në Moldavi ka për qëllim të tregojë mbështetje, ndërsa Kievi përgatitet të nisë një kundërofensivë kundër pushtimit rus.

Ai po mbahet në një kështjellë rreth 12 milje nga territori ukrainas. Natyrisht, një nga objektivat kryesore të Rusisë në pushtimin e Ukrainës ishte të parandalonte fqinjin e saj nga anëtarësimi në NATO.

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori