LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Rusia po zhvillon një “luftë gazi” kundër Evropës

Zelensky: Rusia po zhvillon një “luftë gazi” kundër Evropës

Ukraina ka akuzuar Moskën që po zhvillon një “luftë gazi” kundër Evropës dhe për ndërprerjen e furnizimeve për të shkaktuar “terror” mbi njerëzit.

Reklama

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, firma ruse e energjisë Gazprom njoftoi se po redukton edhe një herë rrjedhjet e gazit në Gjermani për të lejuar punën në një turbinë në tubacionin Nord Stream 1.

Por presidenti i Ukrainës Volodoymyr Zelensky tha se ky ishte thjesht “shantazh gazi” kundër Evropës.

Gazprom - Furnizimi i BE-së me Nord Stream 1 do të shkurtohet më tej
Lexo po ashtu Gazprom - Furnizimi i BE-së me Nord Stream 1 do të shkurtohet më tej

Gazsjellësi Nord Stream 1, që pompon gaz nga Rusia në Gjermani, ka punuar shumë nën kapacitetin e saj prej javësh.

Në fillim të këtij muaji, tubacioni më i madh evropian i Rusisë u mbyll plotësisht për një pushim 10-ditor të mirëmbajtjes, duke shkaktuar frikë në Evropë se dërgesat nuk do të rifillonin fare.

Dërgesat rifilluan pesë ditë më parë – megjithëse me një kapacitet të reduktuar. Por të hënën, Gazprom njoftoi se do të shkurtonte furnizimin e tij me gaz edhe një herë.

Këtë herë, tha se duhej të shkurtonte furnizimin me gaz në rreth gjysmën e niveleve aktuale në mënyrë që të kryente punë mirëmbajtjeje. Qeveria gjermane, megjithatë, tha se nuk kishte asnjë arsye teknike që ajo të kufizonte furnizimin.

“Shantazhi me gaz i Evropës, i cili vetëm përkeqësohet çdo muaj, i nevojitet një shteti terrorist për t’i bërë më keq jetën çdo evropiani”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Vrau tre persona, përfshirë një profesor – pse ‘u çmend’ kaq shumë i dyshuari që tronditi Roterdamin e Holandës?

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Kalo në kategori