Planeti TOI-1431b është gati 500 vjet dritë nga Toka dhe ka karakteristika të tjera të pazakonta.

Një ekip astronomësh në të gjithë botën kanë zbuluar një planet të ri “ferr”.

Ekipi drejtohej nga Brett Addison nga Universiteti i Queensland Jugor në Toowoomba, Australi.

TOI-1431b ndodhet 490 vite drite nga Toka dhe është tre herë më i madh se Jupiteri, planeti më i madh në sistemin tonë diellor, transmeton Telegrafi.

Astronomët e quajnë planetin “ferr” sepse është jashtëzakonisht i nxehtë.

2,300 gradë temperatura e natës

Sipas astronomëve, temperatura e ditës është 2,700 gradë Celsius. Natën ftohet në 2,300 gradë Celsius, e cila është temperatura e dytë më e lartë e natës e regjistruar ndonjëherë në një planet.

TOI-1431b është aq afër yllit të tij mikpritës, saqë periudha orbitale është vetëm dy ditë e gjysmë.

Planeti është më i nxehtë se pika e shkrirjes së shumicës së metaleve dhe gjithashtu më i nxehtë se lava e shkrirë, tha Addison për CNet. Është gjithashtu më e nxehtë se 40 për qind e yjeve në Rrugën e Qumështit. /Telegrafi/