LAJMI I FUNDIT:

Zbulimi i madh në akull, shkencëtarët kanadezë gjejnë trupin e ruajtur të ujkut mbi 56 mijë vite të vjetër

Zbulimi i madh në akull, shkencëtarët kanadezë gjejnë trupin e ruajtur të ujkut mbi 56 mijë vite të vjetër

Një ujk i ngrirë është gjetur në pjesën veriore të Kanadasë dhe besohet të jetë të paktën 56 mijë vite i vjetër, kanë bërë të ditur shkencëtarët kanadezë, shkruan BBC.

I fshehur në akull për dhjetëra mijëra vite, ky ujk është zbuluar nga “gjuetari i thesareve” Trondek Hough, transmeton Telegrafi.


Shkencëtarët thonë se qimet e ujkut dhe dhëmbët ishin ruajtur shumë mirë – pothuajse të padëmtuar fare.

https://www.youtube.com/watch?v=kdgPJlJWgCo&feature=emb_title

“Ujku praktikisht është 100 për qind i paprekur, ajo çfarë i mungon janë sytë”, ka thënë për EurecAlert, profesoresha Julie Michen.

Duke përdorur teknologji të ndryshme, një ekip i shkencëtarëve kanë arritur të zbulojnë edhe mënyrë se si kishte jetuar.

E këto zbulime janë publikuar në “Journal”, që tregojnë se ujku dhe e ëma e tij kishin ngrënë peshk për të mbijetuar.

Bazuar në analizat e ADN-së, shkencëtarët kanë zbuluar se sipas të gjitha gjasave kanë jetuar para 56 apo 57 mijë viteve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori