Mbretëresha Elizabeth II ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare në Balmoral të Skocisë.

Reklama

Elizabeth II ishte 25 vjeç kur u bë mbretëreshë, në shkurt të vitit 1952 dhe ka qëndruar në fron për 75 vjet, raporton skynews.

Tashmë pasues i saj është Princi Charles, i cili është Mbret i ri i Mbretërisë së Bashkuar. Ai do të njihet si Charles III.

Linja e trashëgimisë së fronit britanik - kush mund ta pasojë Mbretëreshën Elizabeth II-të Linja e trashëgimisë së fronit britanik - kush mund ta pasojë Mbretëreshën Elizabeth II-të

Kjo ka ndikuar edhe William dhe Kate Middleton. Llogaria në Twitter për William dhe Kate tani i referohet çiftit si Duka dhe Dukesha e Cornwall dhe Kembrixhit.

Ata ishin njohur më parë si Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, por tani duket se kanë marrë titujt e rezervuar dikur për Charles dhe Camilla.

Reklama

Ndryshe, pasardhësi në fronin britanik përcaktohet nga prejardhja, gjinia, legjitimiteti dhe feja. Sipas ligjit të zakonshëm, kurora trashëgohet nga fëmijët e sovranit ose linja më e afërt kolaterale e sovranit pa fëmijë. /Telegrafi/

Reklama