LAJMI I FUNDIT:

Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA
Reklama

I dënuari me vdekje në Alabama nuk dëshiron të jetë personi i parë që do të ekzekutohet nga azoti!

Autoritetet në Alabama duan të ekzekutojnë Kenneth Smith nga e ashtuquajtura hipoksi azoti, por avokatët e vrasësit të dënuar thonë se nuk duhet ta përdorin atë si “subjekt testimi”.


Metoda e re e ekzekutimit shkakton vdekjen duke e detyruar të burgosurin të thith vetëm azot duke e privuar atë nga oksigjeni, transmeton Telegrafi.

Avokatët e Smith argumentojnë se shteti ka lëshuar pak informacion se si do të funksionojnë ekzekutimet me azot, dhe thonë se metoda e re mbetet e patestuar.

Hipoksia e azotit është miratuar për përdorim në tre shtete amerikane, por ende nuk është përdorur në ekzekutime.

Azoti përbën 78 për qind të ajrit që njerëzit thithin, dhe është i padëmshëm kur thithet me sasinë e duhur të oksigjenit.

Gjatë ekzekutimit, një maskë do të vendosej mbi fytyrën e të burgosurit dhe furnizimi me ajër do të zëvendësohej me nitrogjen derisa zemra e tyre të ndalonte.

Mbështetësit e metodës së re të ekzekutimit pretendojnë se do të ishte pa dhimbje, por kundërshtarët janë të bindur se bëhet fjalë për eksperimentim njerëzor. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike

Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike

Azia
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Helmohet gruaja e kreut të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, dërgohet me urgjencë në spital – i gjejnë metale të rënda në gjak

Helmohet gruaja e kreut të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, dërgohet me urgjencë në spital – i gjejnë metale të rënda në gjak

Evropa
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Kalo në kategori