LAJMI I FUNDIT:

Vjeshta në Prishtinë, pamje nga kryeqyteti

Vjeshta në Prishtinë, pamje nga kryeqyteti

22 shtatori shënon edhe zyrtarisht fundin e stinës së verës dhe ditëve të ngrohta dhe fillimin e stinës së vjeshtës, e ku priten edhe rënie e temperaturave.

Reklama

Po në këtë ditë do të ndodhë ekuinoksi vjeshtor, ku dita dhe nata do të zgjasin nga 12 orë. Por, derisa vjeshta do të fillojë në hemisferën veriore të tokës, në atë jugore fillon pranvera.

E ngjyra vjeshte tashmë ka filluar të marrë qyteti i Prishtinës.

Derisa mbrëmjet kanë filluar të ftohen, ditët vazhdojnë të jenë ende të ngrohta.

E se do të kemi një vjeshtë të qetë dhe pa reshje të mëdha të shiut për Telegrafin kanë njoftuar edhe nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Besim Aliu nga IHK-ja në një deklaratë për Telegrafin bëri të ditur se fillim vjeshta në territorin e Kosovës do të jetë e qetë dhe pa reshje të mëdha shiu.

“Për ta caktuar drejtë se a do të ketë reshje apo edhe vërshime gjatë tërë stinës së vjeshtës është e pamundur të dihet pasi moti ndryshon shumë shpejtë, por në përgjithësi në Kosovë nuk parashikohet të ketë reshje të mëdha të shiut, përveç atyre lokale ku pritet të jenë më shumë prezentë në Rrafshin e Dukagjinit sesa në atë të Kosovës”, deklaroi Aliu.

Në videon e realizuar nga kameramani i Telegrafit, Burim Mjeku mund t’i shihni pamjet e mrekullueshme të kryeqytetit në ditën e parë të vjeshtës. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Kurti tregon bisedën me Erdoganin: I shpreha shqetësimin për dhunën e milicisë serbe kundër Policisë, KFOR-it dhe mediave

Lajme
Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ristuccia: Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për të vdekurit

Lajme
Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Kirby: Kurti duhet të sigurohet që kryetarët e zgjedhur t’i kryejnë detyrat nga lokacionet alternative

Politikë
Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Sveçla: Njëri nga serbët e arrestuar kishte luftuar në Koshare, u dekorua nga Millosheviqi

Lajme
Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Politikë
Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori