LAJMI I FUNDIT:

Vitin e kaluar kërkesa për Chromebook është dyfishuar për shkak të pandemisë

Vitin e kaluar kërkesa për Chromebook është dyfishuar për shkak të pandemisë

Tashmë dihet që kërkesa për Chromebook u rrit në vitin 2020 pasi njerëzit u detyruan të punojnë dhe të mësojnë nga shtëpia gjatë pandemisë COVID-19, por tani është e qartë se sa kërkesa kishte me të vërtetë.

Reklama

Sipas 9to5Google, Canalys vlerësoi se dërgesat e Chromebook u dyfishuan në vitin 2020 nga 14.7 milion laptopë në 30.7 milion. Për disa prodhues të PC-ve, kërcimi ishte i madh – dërgesat e Samsung më shumë se janë, ndërsa Lenovo bëri një hap të ngjashëm me 6.8 milion njësi të shitura.

Rritja u rrit në qiell në tremujorin e fundit të vitit 2020. Përveç Acer, dërgesat e të cilit u rritën me ‘vetëm’ 76 për qind, rritjet ishin dramatike – Lenovo pa numrat e saj të Chromebook të hidheshin në rritje marramendëse deri në 1,766 për qind.

Rritja e kërkesës ishte një çështje domosdoshmërie, tha Canalys. Me valën e dytë COVID-19 që shkaktoi bllokime të reja dhe arsimim në distancë, shkollat ​​dhe studentët nuk kishin shumë zgjedhje përveç të ofronin ose të kërkonin laptopë. Chromebook-et janë të lirë dhe relativisht të lehtë për tu mirëmbajtur, duke i bërë ato zgjedhje më të lehta se laptopët konvencionalë për shumë shkolla dhe disa biznese.


Në trend Teknologji

Më shumë
Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Teknologji
Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

Teknologji
Meta pati një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh në tremujorin e parë, duke tejkaluar kështu pritshmëritë e kompanisë

Meta pati një fitim prej 5.7 miliardë dollarësh në tremujorin e parë, duke tejkaluar kështu pritshmëritë e kompanisë

Teknologji
Kalo në kategori