LAJMI I FUNDIT:

Vini re: Nëse kjo shfaqet në lëkurën tuaj, ju mund të keni diabet

Vini re: Nëse kjo shfaqet në lëkurën tuaj, ju mund të keni diabet

Ekzistojnë gjashtë shenja kryesore paralajmëruese

Reklama

Ekspertët theksojnë gjithashtu se njerëzit që gjejnë të paktën një xhungë të vogël në lëkurë, si lytha dhe xhunga të tjera, duhet të testohen për presion të lartë të gjakut.

Diabeti është një gjendje serioze që shfaqet kur niveli i glukozës në trupin tuaj është shumë i lartë.

Ka dy lloje, ndryshimi kryesor është se tipi 1 është i trashëguar dhe tipi 2 lidhet në shumicën e rasteve me zgjedhjet e stilit të jetesës.

Megjithatë, të dyja janë serioze dhe mund të çojnë në disa komplikime shëndetësore, duke përfshirë dështimin e veshkave, dëmtimin e nervave dhe sëmundjen e mishrave të dhëmbëve, transmeton Telegrafi.

Kimisti i njohur Bruce Green tha se ekzistojnë gjashtë shenja kryesore paralajmëruese për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm:

▪ Njollat ose gunga të verdha ose të kafenjta.
▪ Pjesa më e errët e lëkurës që ka ngjyrë të kadifenjtë, veçanërisht rreth qafës dhe sqetullave.
▪ Njolla të forta dhe të trasha në lëkurë – veçanërisht në gishtat e duarve dhe këmbëve
▪ Shfaqje e papritur e kallove ose grupeve të kallove.
▪ Njollat e lëkurës – vija të vogla dhe mezi të dukshme në lëkurë.
▪ Njolla shumë të thata me kruajtje të lëkurës, veçanërisht në duar, këmbë, bërryla dhe shputa.

Tipi 2 i diabetit: Zbulojeni sëmundjen vetëm duke e shikuar urinën
Lexo po ashtu Tipi 2 i diabetit: Zbulojeni sëmundjen vetëm duke e shikuar urinën

Megjithatë, këto nuk janë të vetmet shenja që duhet të keni parasysh.

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar rekomandon që të shkoni te mjeku nëse keni shumë etje dhe urinoni më shpesh se zakonisht, veçanërisht gjatë natës.

Shenja të tjera kryesore të diabetit përfshijnë ndjenjën e lodhjes, humbjen e peshës dhe humbjen e masës muskulore dhe shikimin e paqartë.

Kur bëhet fjalë për lëkurën tuaj, NHS thotë se kruajtja rreth penisit ose vagjinës ose prerjet/plagët që shërohen ngadalë, janë gjithashtu shenja të zakonshme që duhet të kërkoni kujdes mjekësor. /Telegrafi/