Aventura tjetër e Pokemonit po lansohet më 18 nëntor. Nintendo zbuloi datën e lansimit për Pokemon Violet dhe Scarlet, të rejat e radhës kryesore në seri, përmes një traileri të ri.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lojërat më parë do të lansoheshin në gjysmën e dytë të vitit 2022 për Nintendo Switch.

Përveç datës së lansimit, traileri tregon gjithashtu profesorët e rinj dhe disa pokemon të rinj, duke përfshirë një palë legjendarë, së bashku me mbështetje për shumë lojtarë për deri në katër persona.

Violet dhe Scarlet u paralajmëruan për herë të parë në shkurt.

Nintendo i përshkruan lojërat e reja si një aventurë ku lojtarët “mund të eksplorojnë një botë të hapur ku qytetet e ndryshme nuk kanë kufij dhe përzihen pa probleme në shkretëtirë”. /Telegrafi/