LAJMI I FUNDIT:

Vetëm një deputet i LVV-së votoi pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti, pesë të tjerë nuk morën pjesë në votim

Vetëm një deputet i LVV-së votoi pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti, pesë të tjerë nuk morën pjesë në votim
Deputetët e LVV-së që nuk morën pjesë në votim

Kuvendi i Kosovës ka dështuar sërish të votojë në lexim të parë Projektligjin, përmes të cilit synohej të lejohet tërheqja deri 30 për qind të mjeteve nga Fondi Pensional i njohur si Trusti.

Reklama

Në momentin e votimit në sallë kanë qenë 101 deputetë, 97 prej të cilëve kanë votuar. Për kanë votuar 42 deputetë e 55 kundër.

Pro projektligjit kanë votuar deputetët e PDK-së, LDK, AAK-së deputetët nga komunitetet Duda Balje dhe Bahrim Shabani, dhe deputeti i LVV-së, Fatmir Humolli.

Deputetët e shumicës që votuan pro tërheqjes së mjeteve nga Trusti

Kundër kanë dalë shumica  e deputetëve të LVV-së, derisa nuk kanë marrë pjesë në votim ani pse kanë qenë në pranishëm në sallë deputetët e LVV-së: Eman Rrahmani, Visar Korenica, Drita Millaku, Gazmend Gjyshinca dhe Haki Abazi.

Ndryshe, në qershor të vitit të kaluar, përkundër debateve, propozimi për tërheqjen e këtyre kursimeve nuk është votuar nga shumica e deputetëve, me arsyetimin e se këto mjete financiare janë për moshën e pleqërisë.

Më 15 korrik 2022, në Kuvendin e Kosovës janë dorëzuar 21 mijë e 398 nënshkrimet e mbledhura nga organizatorët e peticionit për lejimin e tërheqjes së 30 për qind të mjeteve të Trustit.

Projektligji është përkrahur edhe nga dy partitë tjera opozitare; Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës.

LVV sërish kundër, Kuvendi nuk e miraton tërheqjen e mjeteve nga Trusti
Lexo po ashtu LVV sërish kundër, Kuvendi nuk e miraton tërheqjen e mjeteve nga Trusti

Në anën tjetër, partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje është shprehur kundër një tërheqjeje të mjeteve nga Fondi i Kursimeve Pensionale, duke thënë se shkatërrohet sistemi pensional.

Projektligji për Trustin është dërguar në Kuvend më 15 korrik 2022, si nismë legjislative pas mbledhjes së më shumë se 20 mijë nënshkrimeve nga qytetarët e Kosovës.

Momenti i votimit

Fillimisht Projektligji për Trustin ka dalë në votim në muajin qershor, por edhe atëherë është refuzuar nga LVV-ja. Edhe institucionet financiare ndërkombëtare vazhdimisht e kanë kundërshtuar mundësinë e tërheqjes së mjeteve nga Trusti.

Në vitin 2020, pas krizës ekonomike që ka shkaktuar pandemia COVID-19, Kuvendi i Kosovës pati miratuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, që u ka mundësuar qytetarëve tërheqjen e 10 për qind të shumës së siguruar nga kursimet pensionale, gjatë kohës sa kanë punuar.

Krasniqi, LVV-së: Trust jo, Martin po!
Lexo po ashtu Krasniqi, LVV-së: Trust jo, Martin po!

Procesi i tërheqjes së kësaj përqindjeje nga Trusti pati nisur nga fundi i dhjetorit të vitit 2020 dhe pati zgjatur deri në fillim të prillit të vitit 2021.

Momenti i votimit

Nga të dhënat e Fondit për Kursime Pensionale, asokohe janë tërhequr mbi 198 milionë euro nga 427 mijë e 371 kontribuues.

Qeveria e Kosovës ka marr vendim që ta shtyjë edhe për gjashtë muaj afatin për fillimin e rimbursimit të 10 përqindëshit deri në fund të muajit qershor 2023. Aplikimi për kthimin e mjeteve do të hynte në fuqi më 31 dhjetor 2022. /Telegrafi/