LAJMI I FUNDIT:

Vetëm dy minuta në ditë për rilindje të organizmit: Bëni masazh kësaj pike në shputa dhe shikoni çfarë ndodh!

Vetëm dy minuta në ditë për rilindje të organizmit: Bëni masazh kësaj pike në shputa dhe shikoni çfarë ndodh!

Shkathtësia tradicionale kineze – akupresura konstaton që në organizmin tonë ekzistojnë pika të shumta të cilave duhet bërë masazh, sepse na ndihmojnë që të ndihemi më mirë

Reklama

Njëra ndër to gjendet midis gishtit të madh të këmbës dhe gishtit deri te gishti i madh i këmbës dhe quhet Tai Chong, transmeton Telegrafi.

Për ta identifikuar saktësisht, duhet ta vëmë gishtin në gjatësinë nën gishtin e madh dhe gishtit deri te gishti i madh, nën gisht gjendet ajo pikë.

Pika në prekje do të duhej të jetë e butë.

Çdo ditë shtypeni apo bëni masazh në këtë pikë në rrathë të vegjël rreth dy minuta (mundeni edhe tri-katër herë në ditë).

Me shtypjen e asaj pike mundësoni qarkullim më të mirë të energjisë jetësore, të njohur si Chi në mjekësinë e lashtë kineze.

Gjithashtu ndihmon te këto vështirësi shëndetësore:

▪ dhembja e kokës dhe marramendja
▪ shikimi i mjegullt, sytë e skuqur, të ënjtur dhe të dhembshëm
▪ krupa, të vjellat, kapsllëku dhe diarreja
▪ hidhërimi, irritimet, pagjumësia dhe vështirësitë.

Ajo pikë në shputa quhet LV 3 dhe ajo është pikë e meridianit të mëlçisë.

“Veç simptomave të përmendura dhe vështirësive të cilat me masazh eliminohen, ajo do të ndihmojë edhe te problemet siç janë palpitacia (ndjenja e kërcimit të zemrës), shija e hidhur në gojë, rregullon ciklin menstrual dhe dhembjen në pjesën lumbale të shpinës”, thekson Petra Butinar, mjeke homeopate. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Koha e duhur për të pirë ujë me limon

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Përse kam marramendje?

Përse kam marramendje?

Shëndetësi
Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori