LAJMI I FUNDIT:

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Kenneth Kaunda, presidenti themelues dhe hero i çlirimit të Zambias, ka vdekur në një spital ushtarak në kryeqytetin, Lusaka, ku po trajtohej për pneumoni. Ai ishte 97 vjeçar.

Kaunda drejtoi Zambinë nga viti 1964, kur kombi i Afrikës së Jugut fitoi pavarësinë e tij nga Britania, deri në vitin 1991 dhe më pas u bë një nga aktivistët më të përkushtuar kundër HIV/AIDS në Afrikë.


“Unë jam i trishtuar për të informuar [anëtarët] ne kemi humbur Mzee [plakun]. Le të lutemi për të”, tha djali i Kaunda, Kambarages.

Autoritetet shpallën 21 ditë zi për heroin e çlirimit. “Në emër të të gjithë kombit dhe në emrin tim, unë lutem që e gjithë familja Kaunda të ngushëllohet ndërsa ne vajtojmë presidentin tonë të parë dhe ikonën e vërtetë Afrikane”, tha presidenti Edgar Lungu.

Ndryshe, ish-presidenti – i njohur me dashuri si KK – ishte ndjerë keq dhe ishte pranuar në Qendrën Mjekësore Maina Soko në Lusaka të hënën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa
Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre"

Botë
Kalo në kategori