LAJMI I FUNDIT:

Ushtria e Koresë së Jugut dhe ajo amerikane kryen stërvitje të mëdha me zjarr të vërtetë pranë kufirit me Korenë e Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut dhe ajo amerikane kryen stërvitje të mëdha me zjarr të vërtetë pranë kufirit me Korenë e Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut dhe ajo amerikane kryen stërvitje të mëdha me zjarr të vërtetë pranë kufirit me Korenë e Veriut të enjten, pavarësisht paralajmërimit të Veriut se nuk do të tolerojë atë që e quan një “provë pushtimi në pragun” e saj.

Reklama

Stërvitjet, e para nga pesë raundet e stërvitjeve me zjarrin e vërtetë deri në mes të qershorit, shënojnë 70 vjet që nga krijimi i aleancës ushtarake midis Seulit dhe Uashingtonit, përcjell Telegrafi.

Koreja e Veriut zakonisht reagon ndaj stërvitjeve të tilla të mëdha Koreja e Jugut-SHBA me teste raketash dhe armësh të tjera.

Që nga fillimi i vitit 2022, Koreja e Veriut ka testuar më shumë se 100 raketa, por asnjë prej kur ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale në mes të prillit.

Ky vend thotë se testet janë një përgjigje ndaj stërvitjeve të zgjeruara ushtarake midis SHBA-së dhe Koresë së Jugut, por vëzhguesit thonë se Koreja e Veriut synon të avancojë zhvillimin e saj të armëve.

Stërvitjet SHBA-Koreja e Jugut, të quajtura “Stërvitje të kombinuara të fuqisë së zjarrit të asgjësimit”, janë më të mëdhatë e llojit të tyre.

Stërvitjet janë mbajtur 11 herë që nga fillimi i tyre në 1977, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Koresë së Jugut.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Koresë së Jugut, stërvitjet përfshinin 2,500 trupa dhe 610 sisteme armësh, si aeroplanë luftarakë, helikopterë sulmues, drone, tanke dhe artileri nga Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara. Stërvitjet më të fundit në vitin 2017 tërhoqën rreth 2000 ushtarë dhe 250 asete armësh nga të dy vendet. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Cilat janë shtetet me 'njerëzit më të vetmuar' në Evropë?

Evropa
Protestat në Beograd,

Protestat në Beograd, "The New York Times": Vuçiq asnjëherë nuk ka qenë kaq i humbur - është shfaqur plaga

Botë
Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Evropa
Dhjetëra mijëra qytetarë në marshin protestues drejt Qeverisë së Serbisë

Dhjetëra mijëra qytetarë në marshin protestues drejt Qeverisë së Serbisë

Botë
Publikohen foto skandaloze të djalit të Joe Bidenit - disa prej tyre i ka bërë në Kosovë

Publikohen foto skandaloze të djalit të Joe Bidenit - disa prej tyre i ka bërë në Kosovë

Amerika
Shikoni se si mortaja ruse bëhet copë pas një goditjeje të fuqishme nga Ukraina

Shikoni se si mortaja ruse bëhet copë pas një goditjeje të fuqishme nga Ukraina

Evropa
Kalo në kategori