Nëse jeni duke fituar peshë shpejt, lajmi i mirë është se mund ta përshpejtoni metabolizmin nëse në dietën tuaj përfshini një ushqim të gjelbër veçanërisht të dobishëm.

Po flasim për spinaqin, i cili është i pasur me hekur dhe magnez. Nëse keni pasur ndonjëherë nivele të ulëta hekuri në trupin tuaj, me siguri jeni ndier të lodhur dhe të plogësht shumicën e kohës. Duhet të marrim hekur sepse në të kundërt mund të ndodhë çrregullim në punën e hormoneve të tiroides që stimulojnë metabolizmin.

Magnezi është një mineral i nevojshëm për ruajtjen e energjisë dhe metabolizmit. Pa magnez, trupi ynë nuk do t’i përpunojë në mënyrë efikase kaloritë nga ushqimi, raporton revista Eat This, Not That.

Reklama

(Foto: ToI)

Sigurisht, spinaqin mund ta hani të papërpunuar ose të gatuar. Megjithatë, mos harroni ta shpërlani mirë përpara se ta konsumoni. Mund ta copëtoni dhe ta vendosni në një mikser.

Reklama
Perimet që konsiderohen si aleati më i mirë në uljen e kolesterolit Perimet që konsiderohen si aleati më i mirë në uljen e kolesterolit

Nëse dëshironi, shtoni pak xhenxhefil dhe selino për të përmirësuar shijen dhe për të rritur vlerën ushqyese të lëngut. Shtrydhni pak limon dhe përziejini të gjithë përbërësit. Kullojeni lëngun. /Telegrafi/