LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet më të mira për lehtësimin e dhimbjeve menstruale

Ushqimet më të mira për lehtësimin e dhimbjeve menstruale

Ballafaqimi me ngërçet e dhimbshme të periudhës menstruale nuk është kurrë kënaqësi.

Reklama

Për fat të mirë, shijimi i disa vakteve të shëndetshme mund të jetë përgjigjja e shijshme për të qetësuar këto dhimbje.

Carlie Beaucejour, një dietologe dhe nutricioniste, ndan këshilla të ekspertëve në faqen e saj në Instagram për të na ndihmuar të ndjehemi më të mirë. Në një video të fundit, ajo u përqendrua në tre mënyra të thjeshta se si mund të hamë dhe të pimë për të shmangur dhimbjet menstruale.

Ngrënia e ushqimeve të pasura me kalcium si: kos, djathë, tofu, spinaq ose fruta të pasura me fibra si banane dhe pirja e ujit padyshim që tingëllojnë si mënyra mjaft të thjeshta për të qëndruar pa dhimbje gjatë menstruacioneve.

Siç shpjegon Beaucejour, kalciumi ndihmon në qetësimin e spazmave muskulore të cilat shkaktojnë ngërç. E njëjta gjë mund të thuhet për kaliumin në banane, plus që ato kanë fibra për të na ndihmuar të shmangim ndjenjën e “rezervës”.

Po ashtu, uji është padyshim i rëndësishëm gjatë gjithë kohës, por të qenit e dehidratuar do ta bëjë dhimbjen e tmerrshme menstruale edhe më keq.

Ne e dimë që mund të jetë më joshëse të shijojmë gjëra të tilla si çokollata dhe patatet e skuqura gjatë menstruacioneve, por furnizimi i trupit me opsione më të shëndetshme si këto do të na ndihmojë shumë më tepër.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të hani  të paktën disa katrorë çokollatë – thjesht sigurohuni që është çokollatë e zezë (të paktën 65 për qind kakao).

Sipas ekspertëve në Kotex, niveli i magnezit në çokollatën e zezë mund të ndihmojë në ngërçe.

Sigurisht, mos e teproni me asnjë nga këto opsione!

Megjithëse, ndoshta tingëllon si gjëja e fundit që ne do të dëshironim të bënim gjatë menstruacioneve, palestra gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve.

Një studim i fundit zbuloi se rutina e ushtrimit tre herë në javë i ndihmoi pjesëmarrëset të ulnin ndjeshëm nivelet e dhimbjes menstruale gjatë një periudhe prej gjashtë muajsh. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Shpenzoi 34 mijë euro në operacione për të pasur ‘trupin perfekt’ dhe nuk është penduar

Shpenzoi 34 mijë euro në operacione për të pasur ‘trupin perfekt’ dhe nuk është penduar

Femra
Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Shtatzëna
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
Brendi që ka një grua të vërtetë italiane në ADN-në e tij vazhdon të ngazëllejë: Kur ajo u shfaq në pistë - gjithçka ndaloi

Brendi që ka një grua të vërtetë italiane në ADN-në e tij vazhdon të ngazëllejë: Kur ajo u shfaq në pistë - gjithçka ndaloi

Moda
Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Fëmijët që bëjnë këto 12 gjëra, kanë tru ‘shumë të ndjeshëm’ dhe ky konsiderohet një avantazh

Prindër dhe fëmijë
Keni thonj të brishtë? Ja çfarë duhet të bëni

Keni thonj të brishtë? Ja çfarë duhet të bëni

Manikyr dhe pedikyr
Kalo në kategori